Ponad stu wykonawców rywalizuje w konkursie młodych muzyków "Life on stage", który towarzyszy Life Festival Oświęcim. Zwycięzca wystąpi na głównej scenie przed koncertem legendarnej amerykańskiej formacji Soundgarden.

Do kilkuetapowego konkursu zgłosiło się w sumie kilkuset wykonawców. Spośród nich na podstawie przesłanych nagrań organizatorzy wybrali ponad stu, którzy przez miesiąc będą się prezentowali w klubach muzycznych w Polsce. Od czwartku można już głosować na faworytów za pośrednictwem strony www.lifeonstage.one.pl. Plebiscyt potrwa do 11 maja i wyłoni spośród uczestników dwunastu wykonawców, którzy awansują do kolejnego etapu.

Tuzin półfinalistów zaprezentuje się podczas koncertów w Gdańsku, Warszawie, Katowicach i Wrocławiu z udziałem krajowych gwiazd. Spośród nich publiczność wyłoni finałową czwórkę. Wystąpią oni 5 czerwca w Krakowie. Tam jury wybierze zwycięzcę, który zagra w czerwcu na głównej scenie festiwalu.

Eric Clapton największa gwiazdą imprezy

Life Festival Oświęcim odbędzie się od 25 do 28 czerwca. Największym wydarzeniem będą w tym roku koncerty Erica Claptona i Soundgarden. Wystąpią też m.in. zespoły Luxtorpeda i Balkan Beat Box oraz przedstawiciele polskiej sceny hip-hopowej, w tym Kaliber 44.

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w czerwcu 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Do Oświęcimia przyjeżdżali także Matisyahu, James Blunt, Peter Gabriel i Sting.

Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

(MRod)