Czy wiecie, że to Reksio był prekursorem selfie? Zdjęcia robił sobie już w latach 70., gdy powstała kreskówka. Ten element postanowiła podkreślić fundacja foto „Pozytyw”, która w Radomsku w Łódzkiem postawi pomnik Reksia.

Ten kundelek to będzie metalowa figura 3D, która stanie na obrotowej róży wiatrów, aby Reksio-podróżnik i fotograf mógł "widzieć" różne części miasta - zapowiada prezes fundacji foto "Pozytyw" - Marcin Kwarta. Mamy już wstępne zgody na wykorzystanie wizerunku Reksia z fundacji "Reksio" państwa Marszałków i ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Wiemy też, że pomnik stanie na deptaku przed Galerią Radomsko, która również nosi się z zamiarem dofinansowania postumentu - dodaje.

Kundelek z kreskówki w Radomsku ma mieć aparat fotograficzny w łapkach. Dla nas Reksio to edukator dobrych wartości życiowych, bo zawsze upominał się o słabszych, a na dodatek był pozytywnie nastawiony do świata - mówi prezes Kwarta.

Piesek jest popularny również dziś - choćby wśród przedszkolaków. Maluchy doskonale pamiętają, że Reksio jest biały i ma brązowe łatki (w tym jedną na oku). Przypominają także, że piesek na początku każdego filmu przybija pieczątki na klatkach kliszy fotograficznej lub filmowej, w ten sposób tworząc swoje zdjęcia.

Fundacja foto "Pozytyw" zajmuje się szerzeniem wiedzy o fotografii artystycznej, dokumentalnej i reportażowej. Prowadzi również działania edukacyjne, związane ze sztuką fotograficzną, to są: konkursy, wystawy, warsztaty i plenery fotograficzne. Głównymi adresatami działalności są dzieci i młodzież (głównie z rodzin z problemami wychowawczymi czy bytowymi).