Denijal Hasanovic, współautor scenariusza do filmu "Z odzysku" i reżyser filmu "List" - metaforycznej opowieści o chłopięcej przyjaźni i wędrówce małego chłopca przez zniszczoną wojną Bośnię - nakręci nowy film. "Nie planowałem tego, ale "Rosa" to też jest film o przyjaźni. Tym razem dwóch dorosłych kobiet" - mówi w RMF FM reżyser. To będzie międzynarodowa koprodukcja, główne role zagrają Andrea Otalvaro z Kolumbii, Chorwatka Lana Baric i Andrzej Chyra oraz serbska aktorka Mirjana Karanovic. Zdjęcia ruszą w przyszłym roku w Sarajewie.

Catalina jest z Kolumbii, Nada z Bośni. Spotykają się w Sarajewie. Catalina jest młodą prawniczką, która pisze pracę na temat działań międzynarodowego trybunału do spraw zbrodni wojennych, a Nada jest tłumaczką w trybunale. Zaprzyjaźniają się. W filmie ważna jest też postać Marka, który większość życia tułał się po świecie. Między nim a Nadą rodzi się uczucie. "Rosa" to coś bardzo pięknego i delikatnego - mówi w RMF FM reżyser. "Rosa" opowiada o ludziach, którzy skrzywdzeni przez system, przez wojny, przez wykorzenienie, mimo swoich najlepszych chęci zaczynają krzywdzić siebie nawzajem, na końcu odnajdując swoją drogę ku odkupieniu i ocaleniu. Z tego powodu "Rosa" jest dla mnie przede wszystkim historią o nadziei - dodaje Denijal Hasanovic.

Planujemy, że zdjęcia ruszą we wrześniu 2014 w Sarajewie - mówi w RMF FM producentka filmu Małgorzata Jurczak. Ten scenariusz od początku wzbudza silne emocje i ogromne zainteresowanie. To będzie pierwsza taka koprodukcja w Polsce, w której uda nam się połączyć środki z Europy Środkowej, Ameryki Południowej i Bałkanów - dodaje producentka. Film wyprodukują wspólnie Polska, Chorwacja, Bośnia, Serbia, Kolumbia, Norwegia i Niemcy. Zależy mi na tym, żeby pokazać, że kino polskie, że coś, co powstaje tutaj, co rodzi się w tym miejscu może być odczytywane i rozpoznawane na całym świecie - podkreśla Małgorzata Jurczak.

Denijal Hasanovic jest reżyserem i scenarzystą. Urodzony w Bośni, wyjechał z niej z powodu wojny. Jego dyplomowy film "List" miał światową premierę na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Potem został sprzedany do ponad 30 krajów. Hasanovic jest współautorem scenariuszy do filmów fabularnych: "Z odzysku". "Thicker than water" czy "Milchwald" pokazywanych na festiwalach w Berlinie czy Toronto. Wykłada w łódzkiej Filmówce. Od 2002 roku ma polskie obywatelstwo.