Jagoda Szelc, Marcin Wicha, Michał Borczuch, Norman Leto, Joanna Freszel, formacja Hańba! oraz studio Bloober Team to laureaci 25. edycji Paszportów "Polityki". Gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Jagoda Szelc, Marcin Wicha, Michał Borczuch, Norman Leto, Joanna Freszel, formacja Hańba! oraz studio Bloober Team to laureaci 25. edycji Paszportów "Polityki". Gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
Jagoda Szelc - laureatka w kategorii film /Marcin Kmieciński /PAP

Artysta grafik Marcin Wicha otrzymał nagrodę w kategorii literatura za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Karakter 2017 r.). Autor opowiada w niej o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Wichę nagrodzono "za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu". Jak uzasadniono werdykt, książka stanowi "literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą memoire, czyli wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej sprawy".

W kategorii film Paszport "Polityki" otrzymała reżyserka i scenarzystka Jagoda Szelc za pełnometrażowy debiut fabularny "Wieża. Jasny dzień", który miał premierę na festiwalu filmowym w Gdyni.

W kategorii teatralnej Paszport Polityki 2017 otrzymał nominowany do nagrody po raz czwarty Michał Borczuch za spektakl "Wszystko o mojej matce", który jest "poruszającym przedstawieniem z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki". Organizatorzy konkursu docenili także Borczucha za "efekt wieloznaczności, jaki uzyskuje w pracy z aktorami i obrazem scenicznych, który nie ma sobie równych".


W kategorii "sztuki wizualne" nagrodę odebrał Norman Leto. Pod tym pseudonimem tworzy 37-letni artysta-samouk Łukasz Banach, który maluje, tworzy obiekty, instalacje i performance, kręci filmy, pisze książki i realizuje autorskie projekty komputerowe. W 2017 r. odbyła się premiera jego filmu "Photon", który otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Złoty Pazur na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Artystę doceniono za "stworzenie wizji przepełnionej fatalizmem, ale uwodząco pięknej, zadziornej".


W kategorii "muzyka poważna" laureatką Paszportów "Polityki" została śpiewaczka operowa, sopranistka Joanna Freszel. Została doceniona m.in. za prawykonania utworów Uriego Caine'a, Aleksandra Kościówa, Krzysztofa Wołka i Adama Falkiewicza oraz album "Real Life Song", który był nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK.

W kategorii "muzyka popularna" nagrodę przyznano krakowskiej formacji Hańba!, która została doceniona za "umiejętne łączenie folkowo-punkowej muzyki z estetyką lat 30-tych XX wieku". Zespół gra w składzie: Michał Radmacher - akordeon, klarnet, Andrzej Zagajewski - banjo, śpiew, Mateusz Nowicki - bęben, grzebień, śpiew, Jakub Lewicki - tuba, śpiew. W sierpniu 2017 r. muzycy wydali album "Będą bić!", który uderza w militaryzm i ksenofobię oraz przestrzega przed zbliżającą się katastrofą.

Zwycięzcami w kategorii "kultura cyfrowa" zostali Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko z krakowskiego studia Bloober Team. Nagrodę przyznano za "tworzenie psychologicznych horrorów o mrocznej atmosferze i intrygującej narracji". Bloober Team został także doceniony za najnowsze dzieło "Observer", które przenosi graczy do dystopijnego Krakowa 2084 r. Jak uzasadniono werdykt, gra stanowi "powiew świeżości w konwencji cyberpunka i śmiały krok w nieznane, jeśli chodzi o techniki narracyjne w grach wideo".

Paszporty "Polityki" przyznawane są młodym twórcom, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa.

(mn)