Nowy film Władysława Pasikowskiego o misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Premierowe przedstawienie Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. I pierwszy pokaz opery komicznej w reżyserii Jerzego Stuhra. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

"Kurier" Pasikowskiego w kinach

W poniedziałek 11 marca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera "Kuriera" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. To historia inspirowana misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Z brzmiącym w tle pytaniem o zasadność decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego. Pytanie jest trochę o imponderabilia, ile warta jest wolność, niepodległość, ile warta jest nasza godność - podkreśla w rozmowie z RMF FM, swoim pierwszym radiowym wywiadzie Władysław Pasikowski.

Producentami filmu są dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz Scorpio Studio, współtwórcy sukcesu świetnie przyjętego przez widzów i krytyków "Jacka Stronga" o pułkowniku Kuklińskim.

W filmie grają m.in Philippe Tłokiński, Patrycja Volny, Julie Engelbrecht, Mariusz Bonaszewski, Grzegorz Małecki, Mirosław Baka, Cezary Pazura, Jan Frycz, Jakub Wesołowski, Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński i Stefan Pawłowski. 'Kurier" 15 marca trafi do kin.



Jarzyna reżyseruje Masłowską

Scenariusz spektaklu "Inni ludzie" w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparty jest na hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, znanej z bestsellerów "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" i "Paw królowej" oraz głośnego dramatu "Między nami dobrze jest“, na podstawie którego w 2009 roku w TR Warszawa powstał koprodukowany przez Schaubühne Berlin spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Nad realizacją "Innych ludzi" pracuje zespół, w skład którego wchodzą m. in. aktorzy TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy, animatorzy, artyści wizualni i twórcy wideo. 

Miejscem akcji, a zarazem bohaterem tej miejskiej anty-ballady jest Warszawa - pogrążona w smogu metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i dealerów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces.

"Inni ludzie" to próba portretu późnego kapitalizmu i problemów przez niego wywołanych: nierówności ekonomicznych i społecznych, frustracji młodego pokolenia, rosnącego nacjonalizmu. Pokaz przedpremierowy 14 marca, premiera dzień później. W obsadzie m.in Marcin Czarnik, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Mateusz Górski, Natalia Kalita, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Adam Woronowicz, Yacine Zmit, Agnieszka Żulewska.

Stuhr reżyseruje Rossiniego

Intryga "Cyrulika sewilskiego" jest niezwykle skomplikowana, potrzeba dużej wyobraźni, żeby śledzić perypetie bohaterów. Wyrywam tę operę z epoki. Nie interesowała mnie inscenizacja osadzona w czasach Rossiniego, ani też uwspółcześnienie - mówi Jerzy Stuhr, reżyser najnowszej premiery Opery Krakowskiej.

Premiera "Cyrulika sewilskiego" Gioacchina Rossiniego odbędzie się 15 marca, a 11 marca w ramach cyklu "Inspiracje" Jerzy Stuhr i Tomasz Tokarczyk spotkają się z publicznością.

Opracowanie: