Aż dwóch laureatów Nobla z literatury poznamy w czwartek 10 października. Dzień później do kin wejdzie bardzo oczekiwany film "Boże ciało" Jana Komasy, nasz kandydat do oscarowej nominacji. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

Nobel z literatury. A nawet dwa


Akademia Szwedzka w 2018 roku nie przyznała literackiego Nobla. W tym roku ogłosi więc laureatów w dziedzinie literatury za rok 2018 i 2019.

Wszystko zaczęło się od skandalu seksualnego. Jesienią 2017 roku Jean-Claude Arnault, fotograf, reżyser oraz mąż członkini akademii Katariny Frostenson, został oskarżony przez kilkanaście kobiet o molestowanie seksualne i gwałty. A 1 października 2018, gdy ruszył sezon noblowski, 72-latek został skazany na dwa lata więzienia za gwałty dokonane w 2011 roku.

Jean-Claude Arnault był też źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla - m.in. nagrodzie dla Wisławy Szymborskiej. Żona przekazywała mu, kto wygra, a on podawał te informacje bukmacherom. Śledztwo wykazało również, że fotograf otrzymywał hojne dotacje z Akademii Szwedzkiej na działalność swojego klubu kulturalnego.

Po tej gigantycznej aferze jury nie miało wymaganej większości, żeby podjąć decyzję o przyznaniu nagrody. Zaufanie do nas jest zbyt niskie - ocenił Anders Olsson, pełniący obowiązki sekretarza Akademii Szwedzkiej.

Laureatów nagrody Nobla z literatury za rok 2018 i 2019 poznamy w czwartek 10 października o 13.00.

"Boże ciało" w kinach

Film "Boże ciało" to polski kandydat do Oscara w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". Na wrześniowym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył dziesięć prestiżowych nagród - w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz cenne wyróżnienia środowiskowe - Nagrody Publiczności, Dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Najnowsze dzieło Jana Komasy to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się Bartosz Bielenia. W obsadzie są również Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat czy Leszek Lichota.


Autorem scenariusza do "Bożego Ciała" jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr. Muzykę do filmu skomponował wybitny duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine.

Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył aż dwie nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Obraz został także zaprezentowany w sekcji Contemporary World Cinema w ramach Festiwalu Filmowego w Toronto. Azjatycka premiera produkcji odbędzie się na Festiwalu Filmowym w Busan w Korei Południowej. Do polskich kin "Boże Ciało" trafi 11 października.