We wtorek 22 stycznia poznamy nominacje do najbardziej prestiżowych nagród filmowych - Oscarów. Mamy dwa polskie filmy na skróconych listach. A do polskich kin w piątek 25 stycznia trafi trzecia część kultowej komedii "Kogel Mogel". Pod koniec tygodnia zacznie się też Katowicki Karnawał Komedii.

We wtorek oscarowe nominacje

Nominacje do Oscarów ogłoszą w tym roku aktor i komik Kumail Nanjiani oraz amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna Tracee Ellis Ross.

Mamy dwa polskie tytuły na krótkich listach, wśród dziewiątki w kategorii "najlepszy film zagraniczny" jest "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. We wtorek 22 stycznia dowiemy się, czy film znalazł się w finałowej piątce i dostał nominację do Oscara. Na skróconej liście najlepszych 15 dokumentów jest "Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej.

Film opowiada historię 14-letniej Oli, która opiekuje się swoim dysfunkcyjnym ojcem, autystycznym bratem i matką, która mieszka oddzielnie. Dziewczynka stara się przygotować idealną uroczystość rodzinną z okazji komunii brata, mając nadzieję na sprowadzenie matki do domu i zjednoczenie rodziny. Nikodem obserwuje rodzinną walkę z własnej, wyjątkowej perspektywy.

Kogel Mogel 3

22 stycznia w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera komedii "Miszmasz czyli Kogel Mogel 3". Film 25 stycznia trafi do kin. Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes. W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) - celebrytka i słynna sekstrenerka - wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy - mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) - buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). W obsadzie są również Katarzyna Łaniewska, Jerzy Rogalski, Wiktor Zborowski, Paweł Nowisz, Małgorzata Rożniatowska, Joanna Jarmołowicz, Wojciech Solarz, Mayu Gralińska-Sakai, Mikołaj Roznerski i Michalina Sosna. W związku z filmem ukażą się również dwie publikacje - książka "Tu jest jakby luksusowo" Ilony Łepkowskiej oraz zbiór felietonów "Jak znalazłam swój punkt G" autorstwa filmowej bohaterki, Barbary Wolańskiej.


Katowicki Karnawał Komedii

W czasie karnawału organizatorzy Katowickiego Karnawału Komedii proponują na scenach Teatru Korez i Teatru Śląskiego przegląd spektakli z całej Polski. Do Katowic od 25 stycznia pojawiać się będą znakomici aktorzy prezentujący najciekawsze komedie sezonu oraz te, które widzowie pokochali w ostatnich latach.

REPERTUAR:

25 stycznia "Otwarcie sezonu", Teatr Kwadrat, Warszawa

27 stycznia "W poszukiwaniu miłości. Jakobi i Leidental", Teatr Tu i Teraz, Warszawa

28 stycznia "Trema", Teatr Komedia, Warszawa

30 stycznia "Nerwica natręctw", Teatr Gudejko, Warszawa

1 lutego "Dwanaście krzeseł", Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice

2 lutego "Dwanaście krzeseł", Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice

3 lutego "Raj dla opornych", Teatr Wybrzeże, Gdańsk

8 lutego "Inteligenci", Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego/Teatr Korez, Katowice


Autor: Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
Opracowanie: Magdalena Partyła