​Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, czwarta część "Johna Wicka" i nowa wystawa wybitnych malarzy w Londynie - oto zapowiedzi najciekawszych wydarzeń kulturalnych najbliższego tygodnia.

43. Przegląd Piosenki Aktorskiej

W piątek 24 marca we Wrocławiu rozpocznie się 43. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Do 2 kwietnia będzie można zobaczyć spektakle i posłuchać koncertów.

Przedstawienie Teatru Słowackiego w Krakowie "1989", od którego zacznie się przegląd, opowiada o upadku komuny i powstaniu Solidarności. Spektakl stworzony przez młodych ludzi, który wprost mówi o człowieku i popełnianych przez niego błędach - mówi dyrektor artystyczny PPA Cezary Studniak.

Premierowe wydarzenia przeglądu, m.in. koncert Renaty Przemyk "Vera to ja" oraz nowy projekt muzyczny L.U.C-a. W programie jest również koncert Tomasza Lipińskiego "Jeszcze będzie przepięknie".

Koncert Galowy, zatytułowany "Niech będzie Pogodno", będzie poświęcony twórczości zmarłego w ubiegłym roku Jacka "Budynia" Szymkiewicza. Wystąpią w nim m.in Marta Malikowska, Katarzyna Pietruska, Jacek Beler, Ralph Kaminski i Bartosz Porczyk.

Organizatorem PPA jest wrocławski Teatr Muzyczny Capitol. Ważnym elementem Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Laureata poznamy 31 marca.

"John Wick 4" w kinach

fot. kadr z filmu, materiały Monolith Films

Rolę legendarnego zabójcy Johna Wicka po raz kolejny gra uwielbiany przez widzów Keanu Reeves.

Jeśli chodzi o akcję, to najbardziej wymagająca produkcja, w jakiej grałem - mówił aktor. Nie będę ukrywał, że praca nad "Johnem Wickiem 4" sporo mnie kosztowała. Po każdym dniu zdjęciowym byłem wykończony, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Mam jednak pewność, że widzowie docenią naszą pracę, bo czwarta część - moim skromnym zdaniem - jest najciekawsza i najbardziej widowiskowa. Mamy w tym nowym filmie wiele nowych postaci i wydaje mi się, że Chad Stahelski, reżyser, naprawdę zrobił swoją robotę bardzo dobrze - stwierdził Keanu Reeves na premierze filmu w Londynie.

Do polskich kin film wejdzie w piątek 24 marca.

W National Gallery w Londynie od soboty 25 marca będzie można oglądać wystawę "After Impressionism: Inventing Modern Art". Kuratorzy chcą pokazać impresjonizm jako punkt wyjścia dla sztuki nowoczesnej.

Na wystawie znajdzie się ponad sto obrazów. To m.in Cézanne, van Gogh i Gauguin, Mondrian i Kandinsky, a także Matisse i Picasso. Będą też rzeźby, m.in Rodina i Claudel.

Twórcom wystawy udało się pozyskać niezwykłe dzieła sztuki m.in z Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, paryskiego Musée d'Orsay, Instytutu Sztuki w Chicago, Muzeum Rodina w Paryżu czy z Muzeum Narodowego Sztuki Katalonii w Barcelonie.

Wystawa w Londynie będzie czynna do 13 sierpnia 2023 roku.

Opracowanie: