"Narracja rysowana z dystansem i bez" to tytuł nowej wystawy rysunków w warszawskim Muzeum Karykatury. Do 18 listopada można tam oglądać prace Zygmunta Zaradkiewicza.

Na wystawie można zobaczyć replikę nagrodzonej w 1972 roku "Złotą Szpilką" pracę "Zimna voda-voda orzeźwia", prace nagrodzone w ostatnich latach, m.in. Grand Prix Porto Cartoon World  Festiwal 2011 w Portugalii i  rysunek uhonorowany nagrodą główną w konkursie "Dyktatura i tolerancja w Berlinie". Są i starsze prace, czarno-białe rysunki oraz ilustracje książkowe. Rysunek satyryczny jest dziedziną sztuki pozwalającą mi zapisywać obraz świata, który mnie dotyka,bawi,zdumiewa i złości - mówi Zygmunt Zaradkiewicz.

Wystawę można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ulicy Koziej. W tej okolicy wąskie uliczki warszawskiej Starówki kuszą swoim tajemniczym urokiem i niepowtarzalnymi miejscami związanymi z historią miasta i kulturą. Muzeum Karykatury to jedyna placówka tego typu w Polsce, a na całym świecie jest ich zaledwie około pięćdziesięciu.

Kultowy artysta


Prace Zygmunta Zaradkiewicza nagradzano na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach rysunków satyrycznych. Jego pierwsze rysunki ukazały się na łamach prasy 40 lat temu. Opublikowały je: kultowy tygodnik satyryczny "Szpilki" i miesięcznik "Polska".