Noc Księgarń pełna spotkań ze świetnymi pisarzami. "Banksterzy" w kinach. Festiwal filmowy Tofifest. Tak zapowiada się nowy tydzień w kulturze.

Noc Księgarń

Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich i możliwość odwiedzenia księgarń po zmroku. Festiwal Noc Księgarń potrwa od 15 do 17 października. "Ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się jedynie za pośrednictwem internetu" - poinformowali organizatorzy. "Ze względu na utrudnione warunki zachowania dystansu podczas wydarzeń plenerowych odwołane zostają wydarzenia plenerowe, w tym spacery (Lublin, Warszawa, Gdańsk, Kraków). Na stronie nocksiegarn.pl udostępnimy spacerowniki, dzięki którym czytelnicy będą mogli wybrać się na spacer indywidualnie" - czytamy na stronie internetowej imprezy. Pierwotnie festiwal miał mieć formę hybrydową.

Gośćmi imprezy będą w tym roku m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Zyta Rudzka, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg czy Dorota Masłowska. Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand.

Program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem, który jest biografem autora "Złego". Uczestnicy warszawskiej edycji Nocy Księgarń wezmą także udział w specjalnym spacerze szlakiem kultowych księgarń, które można odnaleźć w biografii Tyrmanda.

"Banksterzy" w kinach

16 października do kin wchodzi film "Banksterzy" w reżyserii Marcina Ziębińskiego. To - jak przekonują twórcy filmu - opowieść o systemie bankowym, o mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, a które miały wpływ bezpośrednio lub pośrednio na życie codzienne milionów ludzi. 

To jest również film o instytucji zaufania publicznego, która perfidnie, świadomie i konsekwentnie nadużywała tego zaufania  w stosunku do swoich klientów, o totalnej bezsilności systemu nadzoru bankowego i struktur państwa, które winny dawać gwarancję stabilności i bezpieczeństwa także finansowego obywatelom, o bezwzględnych działaniach w imię partykularnych interesów zwalczających się ugrupowań politycznych. "Ale nasza opowieść jest przede wszystkim o ludziach, ich namiętnościach, dążeniach, marzeniach i o pieniądzu który jest tu siłą sprawczą, wartością samą w sobie i środkiem do osiągnięcia celu" - piszą twórcy "Bansterów".

W obsadzie są Tomasz Karolak, Małgorzata Kożuchowska, Antoni Królikowski, Rafał Zawierucha, Katarzyna Zawadzka, Magdalena Lamparska, Jan Frycz, Marcin Bosak, Maciej Nawrocki, Ewa Kasprzyk, Mariusz Bonaszewski i Przemysław Bluszcz.

Filmowy Tofifest

W sobotę 17 października w Toruniu zacznie się 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Motywem przewodnim będzie w tym roku Piąty Element.

Jak mówią organizatorzy festiwalu "W roku 2020, kiedy do walki z niewidzialnym wrogiem potrzebna jest wiedza, doświadczenie i wytrwałość, a nie siła, władczość i nabite mięśnie, na szczególną uwagę zasługują  istoty o nadprzyrodzonych siłach, jak Leeloo, bohaterka wyjątkowej i niezapomnianej space opery Luca Bessona pt. "Piąty element"".

Tegoroczny festiwal potrwa do 25 października. Będzie miał charakter hybrydowy, projekcje odbędą się zarówno stacjonarnie jak i w wersji online. W programie są m.in. najsłynniejsze polskie "półkowniki". Przerwane zdjęcia, ingerencje w montaż, przesuwane premiery. W czasach PRL filmowcy nie mieli łatwej drogi na ekran. Wielu z nich latami czekało, aż skończą swoje dzieła. Niektóre filmy na lata trafiały "na półkę" cenzorów.

Najsłynniejszym polskim "półkownikiem" pozostaje "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego. Po kolaudacji reżyser musiał czekać 7 lat. Nielegalne taśmy z filmem krążyły po całej Polsce, a widzowie oglądali film w ukryciu. Będzie też sekcja "Żywie Biełaruś!". To  filmy, które z różnych perspektyw patrzą na Białoruś. Chodzi o dokumenty "Białoruski walc", "Debiut", "Plac Kalinowskiego" oraz "W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele".

Opracowanie: