O temacie następnej edycji akcji Narodowego Czytania zadecydują wszyscy zainteresowani Polacy – zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Tytuł dzieła zostanie ogłoszony w lutym przyszłego roku. Wczoraj w całym kraju odbyło się Narodowe Czytanie „Lalki”

O temacie następnej edycji akcji Narodowego Czytania zadecydują wszyscy zainteresowani Polacy – zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Tytuł dzieła zostanie ogłoszony w lutym przyszłego roku. Wczoraj w całym kraju odbyło się Narodowe Czytanie „Lalki”
Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą podczas Narodowego Czytania "Lalki" przez niewidomych /Paweł Supernak /PAP

To był piękny dzień. Piękny w całej Polsce, bo można było dziś nie tylko w setkach polskich miast i miasteczek usłyszeć „Lalkę”, w różnych miejscach publicznych - otwartych, takich jak Ogród Saski w Warszawie, ale także w bibliotekach czy w domach, gdzie wzięto sobie do serca ten nasz narodowy dzień czytania. Można było dziś spotkać na wielu ulicach Wokulskich, Rzeckich, Izabele Łęckie, bo na różne sposoby dzisiaj to Narodowe Czytanie obchodzono. Za to właśnie chciałbym podziękować, za tę wielką wspólnotę wokół narodowego dzieła, za wspólnotę wokół naszych najważniejszych wartości, tego, co wszyscy szanujemy i co nas spaja - powiedział Duda.

Prezydent przypomniał, że do uczestnictwa w tegorocznym Narodowym Czytaniu zgłosiło się około 2000 chętnych z całej Polski i z zagranicy m.in. Włoch, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Litwy, a nawet RPA. W Słupsku na dworcu kolejowym czytano "Lalkę" w pięciu językach - po niemiecku, angielsku, francusku, rosyjsku i węgiersku. O 11.29 z Łodzi do Sieradza ruszył "Pociąg do „Lalki", którego obsługa wystąpiła w kostiumach z epoki i głośno czytała "Lalkę" pasażerom. Prezydent dziękował za inwencję wykazaną przez organizatorów.

Ta inwencja sprawia, że to nasze Narodowe Czytanie jest nie tylko pożyteczne, ale staje się także ciekawe, czasem zabawne, przez to „Lalka” staje się powieścią nam współczesną, nam bliską - mówił Duda.

Agata Duda podziękowała szczególnie szkołom i placówkom oświatowym, które włączyły się w Narodowe Czytanie. Pierwsza Dama przypomniała, że brały w nim udział nawet przedszkola, gdzie czytano specjalnie przygotowaną wersję powieści.

Prezydent zapowiedział, że Narodowe Czytanie stanie się tradycją, którą zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski, a on sam z małżonką kontynuuje. Wyraził też nadzieję, że będą to robili także jego następcy na stanowisku prezydenta RP.

W przyszłym roku o temacie Narodowego Czytania zadecydują Polacy - powiedział Duda. Tytuł dzieła ogłoszony zostanie 1 lutego - w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Bronisława Komorowskiego. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

(mpw)