Grób rodziny Szymborskich na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w którym pochowana została poetka i noblistka Wisława Szymborska, zwieńczono nowym nagrobkiem. Został wykonany z indyjskiego złotego granitu.

Stary nagrobek z lastriko był popękany. Na jego wymianę ze względu na zabytkowy charakter cmentarza potrzebne były pozwolenia m.in. opinia konserwatora zabytków. Nowy nagrobek jest wykonany z indyjskiego granitu złotego shiva gold, a tablice z napisami z zielonego granitu brazylijskiego verde bahia - powiedział autor nagrobka Janusz Chwajoł.

Prace były prowadzone od środowego popołudnia do wczesnego wieczora. Czteroosobowa ekipa zdemontowała najpierw stary nagrobek. Potem wykonano nowy fundament, a na nim zamontowano nowy nagrobek. Na jednej tablicy wyryte zostały: krzyż, imiona i nazwiska rodziców Wisławy Szymborskiej oraz daty ich urodzin i śmierci. Na drugiej jest tylko napis "Wisława Szymborska 1923 - 2012" - nie ma określenia poetka ani noblistka.

Jak zapewnił Chwajoł wymiana nagrobka przebiegła bez przeszkód, a urna z prochami poetki, która jest umieszczona w ziemi nie była w trakcie prac przesuwana ani nawet widoczna. Ze starego nagrobka pozostała jedynie tabliczka z nazwiskami rodziców poetki.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego w swoim krakowskim mieszkaniu. Odeszła spokojnie, we śnie. W lipcu skończyłaby 89 lat. Była poetką, tłumaczką, eseistką, członkiem założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkiem PAU, laureatką literackiej Nagrody Nobla 1996, członkiem PEN Clubu oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.