Jest już Muzeum Górnictwa Węglowego, będzie pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa. Powstanie w Chorzowie. "Jeśli chodzi o hutnictwo nie pokazaliśmy przeszłości tak, jak należy to zrobić, a nie da się dyskutować o historii przemysłu górnośląskiego pokazując jedynie górnictwo"- mówi Henryk Mercik z zarządu województwa śląskiego.

Jest to ostatni dzwonek, jeśli chodzi o pozyskiwanie dawnych urządzeń hutniczych. Te eksponaty znikają, są złomowane na naszych oczach. To co było jeszcze dostępne 10 lat temu, już teraz nie jest dostępne. Mamy ostatnią szansę na to, by ciekawe, unikatowe w skali europejskiej i światowej urządzenia ocalić. I to robimy - mówi Henryk Mercik.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie ma powstać do końca 2019 roku dzięki unijnemu projektowi rewitalizacji i udostępnienia poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska. Projekt ten przygotowało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Samorząd Chorzowa z planami dotyczącymi muzeum hutnictwa jest w projekcie partnerem zabrzańskiego muzeum.

Chorzów i Zabrze łączy przemysłowa historia. Historyczne kopalnie zabrzańskie i Huta Królewska w Chorzowie były jednymi z najstarszych obiektów przemysłowych na Górnym Śląsku, wyznaczającymi kierunek jego rozwoju. Kopalnie Chorzowa i Zabrza zostały też połączone w XIX w. Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną, która miała funkcje odwadniające i transportowe, a która - w części zabrzańskiego odcinka - jest udostępniana dla ruchu turystycznego.

 (j.)