To ostatnie pięć dni zbiórki crowdfundingowej na mural Davida Bowie, który jeszcze w tym miesiącu ma powstać na warszawskim Żoliborzu. Organizatorzy akcji mają już zgodę na wykonanie muralu. Znaleźli też sponsorów.

40 lat temu, w kwietniu 1976 roku, David Bowie, podczas podróży pociągiem przez Warszawę skorzystał z rozkładowego postoju i wybrał się na spacer po okolicy. Jak twierdzą biografowie, dotarł do placu Wilsona, gdzie w sklepie muzycznym kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Melancholijna atmosfera miasta, znajdującego się wówczas za żelazną kurtyną oraz motywy z utworu "Helokanie" autorstwa Stanisława Hadyny zainspirowały go do nagrania rok później utworu "Warszawa", który trafił na nagrywaną w Berlinie płytę "Low".

Nie jest stuprocentowo pewne, że ten krótki pobyt rzeczywiście miał miejsce i czy było to w 1976 roku, czy może trzy lata wcześniej, gdy Bowie również przejeżdżał przez Warszawę. Ale na pewno zmarły trzy miesiące temu muzyk jest jednym z nielicznych artystów światowej klasy, którzy wyróżnili polską stolicę, tworząc dedykowane jej dzieło.

Niewielu światowej sławy artystów ma tak dosłowne konotacje z naszym miastem, wykorzystajmy to. W tym roku, zdaniem biografów Bowiego, mija dokładnie 40 lat od tego zdarzenia - mówi Łukasz Prokop, wiceprezes Stacji Muranów, która jest inicjatorem akcji muralowej.

Organizatorzy akcji w pierwszej kolejności ogłosili dwuetapowy konkurs. Wpłynęło ponad 20 prac.

W pierwszym etapie, zgodnie z założeniami konkursu, prace zostały poddane pod ocenę jury. Potem, już w głosowaniu na projekt muralu, internauci wybrali pracę autorstwa Dawida Celeka.

Artysta pochodzi z Wrocławia. Ukończył studia na wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i Technische Universität Dresden. Pracuje jako architekt w Berlinie i we Wrocławiu, założył PATRZ!STUDIO, biuro zajmujące się projektowaniem graficznym, realizacją murali i projektowaniem architektonicznym. To zwycięzca konkursu i autor na projekt muralu w przejściu podziemnym w Gdańsku oraz konkursu na pierwszy mural w Kołobrzegu.

Ściana, na której jeszcze w kwietniu ma powstać mural, ma ponad 100 metrów kwadratowych. To ściana bloku na warszawskim Żoliborzu przy ul. Marii Kazimiery.

(mpw)