Światowa premiera utworu "Tra Cielo e Terra" Ennio Morricone z udziałem samego kompozytora uświetniła uroczystość wręczenia medali Papieskiej Rady ds. Kultury "Per Artem ad Deum" w Kielcach. Są to wyróżnienia przyznawane artystom zbliżającym swoją twórczością do Boga. Drugim bohaterem gali był Chór Poznańskie Słowiki.

Sobotni koncert ma dwa wymiary. Reprezentuje dialog między religią a kulturą, ale również powiązanie Stolicy Apostolskiej z Polską. Tego wieczoru wiara i muzyka spotykają się raz jeszcze w imię Jana Pawła II, dzięki muzyce jemu dedykowanej - powiedział podczas uroczystości przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury - kardynał Gianfranco Ravasi.

Kardynał Ravasi nawiązał do "Tra Cielo e Terra" - tytułowego utworu koncertu "Między niebem a ziemią" - oraz twórczości tegorocznego laureata medalu "Per Artem ad Deum" - Ennio Morricone, który przyjechał do Kielc na uroczystość, by odebrać nagrodę. Istotę powiązania sztuki i religii ujął najlepiej Henry Miller, pisarz który był niewierzący. Napisał, że religia i sztuka nie służą właściwie niczemu, oprócz ukazywania sensu życia - podkreślił kardynał.

Morricone: Muzyka to dzieło Boga

O pierwiastku boskim w swojej twórczości muzycznej mówił także Ennio Morricone.

Wierzę, że wszystkie formy muzyczne - te już napisane i przyszłe - gdzieś istnieją. To dzieło Boga. Kompozytor musi je znaleźć i przenieść do świata ludzi - powiedział Morricone. Zapowiadając swoją kompozycję podkreślił, że w Kielcach po raz pierwszy można było usłyszeć utwór w tej wersji. To światowa premiera. Wcześniejsze, rzymskie wykonanie kantaty zostało zmienione. Kantata, którą usłyszycie powstała po połączeniu wybranych fragmentów z napisanej przeze mnie muzyki do dwóch filmów dedykowanych Janowi Pawłowi II i Karolowi Wojtyle - zapowiedział.

Kompozytor z dużym uznaniem ocenił wykonanie kantaty przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Sobotni wieczór uświetnił także występ Chóru "Poznańskie słowiki", który zaprezentował utwory a capella i z akompaniamentem organów, m.in. Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta i Cesara Francka.

Wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę ds. Kultury

Medal "Per Artem ad Deum" to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Miejscem, w którym od 8 lat wręczane jest to wyjątkowe wyróżnienie, jest ośrodek wystawienniczy Targi Kielce. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik oraz Stanisław Niemczyk, twórca niezwykłych budowli sakralnych.