Zasmucona informacją o śmierci Wisławy Szymborskiej jest Monica Tranströmer, żona Tomasa, szwedzkiego poety, który literacką Nagrodę Nobla dostał w 2011 roku. Tomas Tranströmer od lat jest sparaliżowany. W jego imieniu wypowiada się żona Monica. O śmierci polskiej poetki dowiedziała się od dziennikarki RMF FM.

Byliśmy jej przyjaciółmi od lat. Ostatni raz widzieliśmy ją... wydaje mi się, że to było, kiedy odbierała literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku. Wydaje mi się, że potem jeszcze się z nią spotkałam. Gościliśmy Wisławę u siebie, w naszym domu w Västeras, wtedy kiedy dostała Nobla. Pamiętam to bardzo dobrze. W ostatnim czasie nie mieliśmy już kontaktu. Wiedzieliśmy, że była ciężko chora. Jest nam bardzo przykro. Tomas naprawdę należał do jej wielbicieli - powiedziała Monica Tranströmer w rozmowie z RMF FM.

Tomas Gösta Tranströmer, szwedzki poeta urodził się 15 kwietnia 1931 w Sztokholmie. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 201. Jego twórczość została przetłumaczona i wydana w ponad 60. językach.

W 1990 przeżył udar mózgu. Częściowo sparaliżowany w następstwie choroby, poświęcił się odtąd twórczości poetyckiej jako głównemu zajęciu. Mimo niedowładów oraz (częściowej) utraty mowy nie zaprzestał prowadzenia aktywnego trybu życia i spotykania się z czytelnikami. Jego rzecznikiem jest żona Monica, która towarzyszy mu w podróżach i spotkaniach publicznych.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie. Miała 89 lat. Długo chorowała na raka płuc. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek, eseistką, krytykiem literackim, tłumaczem, filozofem. Wielokrotnie nagradzano ją i w Polsce, i za granicą. W 1996 roku otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie - Nagrodę Nobla.