Film "Wałęsa" wejdzie do kin dopiero 4 października, ale już pojawił się oficjalny i pierwszy zwiastun filmu. Widzimy w nim relację dwojga ludzi, Danuty i Lecha Wałęsów, którzy są w samym centrum historycznego momentu. Wielka historia w filmie pokazana zostaje z perspektywy ich domu i codziennych problemów.

Andrzej Wajda, reżyser filmu, przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany - Lech Wałęsa. Jednak historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek wielkich wydarzeń.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

(Akson Studio)