Słynny brytyjski artysta Banksy znowu w akcji. Wygląda na to, że w czasach koronawirusa zachęca do zakrywania twarzy w komunikacji miejskiej.

Na zamieszczonym na Instagramie nagraniu wideo ubrany w kombinezon ochronny, maskę na twarzy, okulary i rękawice mężczyzna - być może jest nim sam Banksy - wchodzi do londyńskiego metra ze sprzętem do dezynfekcji.

W butli zamiast substancji odkażającej jest farba, której używa do namalowania w jednym z wagonów metra kilku szczurów.

Wizerunki szczurów nawiązują do epidemii - jeden z nich używa maseczki do twarzy jako spadochronu, inny jest cały w nią zaplątany, a kolejny - bez maseczki - kicha rozsiewając zarazki. Jeszcze jeden trzyma w łapach żel bakteriobójczy, tak jakby malował sprayem znajdujący się poniżej podpis Banksy'ego. Nagraniu wideo towarzyszy komentarz na Instagramie - "jeśli nie zakładasz maseczki, nie zrozumiesz".

Nagranie wideo Banksy opublikował na profilu na Instagramie kilkanaście godzin po tym, jak brytyjski rząd poinformował, że od 24 lipca zasłanianie twarzy będzie w sklepach w Anglii będzie obowiązkowe. Zasłanianie twarzy w komunikacji miejskiej jest obowiązkowe od połowy czerwca.


Szczury stały się znakiem rozpoznawczym Banksy'ego.

W kwietniu artysta opublikował serię obrazków przedstawiających szczury robiące bałagan w łazience. "Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję w domu" - napisał.

W maju Banksy namalował pielęgniarkę w maseczce przypominającą Batmana i Supermana.