"Ida" - głośny film Pawła Pawlikowskiego i polski kandydat do Oscara - ma szansę na zdobycie Europejskich Nagród Filmowych w czterech kategoriach. Nominacje zostały ogłoszone podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sewilli. Zwycięzców poznamy 13 grudnia.

Obraz z Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską w rolach głównych dostał nominacje w kategoriach: Najlepszy Europejski Film, Najlepszy Reżyser ( Paweł Pawlikowski), Najlepszy Scenariusz ( Rebecca Lenkiewicz i Paweł Pawlikowski), Najlepsza Aktorka ( Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska). Dodatkowo walczy o specjalną Europejską Nagrodę Filmową przyznawaną w głosowaniu publiczności.

Wraz z nominacjami ogłoszono, że autorzy zdjęć do "Idy" - Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal - zostali laureatami Nagrody im. Carla Di Palmy. To wyróżnienie przyznawane jest najlepszym europejskim autorom zdjęć.

"Ida" (2013) jest koprodukcją polsko-duńską, zrealizowaną (zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi) przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Dofinansowały ją m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Akcja toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

(MN)