Polski kandydat do Oscara znów wyróżniony! „Ida” Pawła Pawlikowskiego dostała nagrodę publiczności na zakończonym w niedzielę festiwalu polskich filmów CiakPolska 2014 w Rzymie.

Na film "Ida", polskiego kandydata na Oscara, głosowała zdecydowana większość widzów we włoskiej stolicy - poinformował Paweł Stasikowski, dyrektor Instytutu Polskiego, współorganizującego przegląd naszej kinematografii. Wcześniej film ten był na ekranach włoskich kin w normalnej dystrybucji. Został zgodnie okrzyknięty przez krytykę "arcydziełem".

Oprócz dzieła Pawlikowskiego, w programie festiwalu były m.in. "Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa, "W imię" Małgorzaty Szumowskiej, "Papusza" Joanny i Krzysztofa Krauze, "Płynące wieżowce" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego i "Obietnica" Anny Kazejak. W niedzielę w kinie w Villa Borghese (Casa del Cinema) odbył się nadzwyczajny pokaz "Miasta 44" Jana Komasy. Specjalnym gościem filmowego przeglądu w Wiecznym Mieście był Lech Majewski. Reżyser zaprezentował znakomicie przyjęty wcześniej przez włoską krytykę "Młyn i krzyż" oraz "Ewangelię według Harry'ego", "Ogród rozkoszy ziemskich", "Psie pole",  "Wojaczka" i "Pokój saren".

Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych

W sobotę ogłoszono, że obraz Pawlikowskiego dostał nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach: Najlepszy Europejski Film, Najlepszy Reżyser ( Paweł Pawlikowski), Najlepszy Scenariusz ( Rebecca Lenkiewicz i Paweł Pawlikowski), Najlepsza Aktorka ( Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska). Dodatkowo walczy o specjalną Europejską Nagrodę Filmową przyznawaną w głosowaniu publiczności.

Na festiwalu filmowym w Sewilli, gdzie poinformowano o nominacjach, ogłoszono też kolejny sukces twórców filmu o młodziutkiej zakonnicy. Autorzy zdjęć do "Idy" - Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal - zostali laureatami Nagrody im. Carla Di Palmy. To wyróżnienie przyznawane jest najlepszym europejskim autorom zdjęć.

(mn)