Światowa premiera filmu "Grace księżna Monaco" otworzy wieczorem 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Grająca główną rolę Nicole Kidman jest już na Lazurowym Wybrzeżu.

Wieczorem Nicole Kidman, która gra Grace Kelly, pojawi się na czerwonym dywanie. Na canneńskich schodach fani zobaczą też Roberta Pattinsona czy Kristen Stewart. Będą też aktorzy Ryan Gosling i Tommy Lee Jones, którzy pokażą się w Cannes również jako reżyserzy swoich filmów.

Jane Campion, jedyna kobieta, która zdobyła Złotą Palmę, będzie w tym roku szefową jury. Na czerwonym dywanie pojawią się też przedstawicielki gospodarzy - francuskie oscarowe aktorki Juliette Binoche i Marion Cotillard.

Będą też polskie akcenty. Film dyplomowy, krótkometrażowe "Fragmenty" Agnieszki Woszczyńskiej, pełnometrażowa koprodukcja argentyńsko-polsko-francuska "Pod ochroną" ze zdjęciami Wojciecha Staronia oraz animacja "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego. Zrekonstruowany cyfrowo "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego, film z 1981 roku, zostanie zaprezentowany podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w prestiżowej sekcji Cannes Classics.

"Grace księżna Monaco" wieczorem otworzy festiwal. Życie gwiazdy filmowej, zawrotna kariera uwieńczona Oscarem i wielka sława, to tylko początek baśniowego życia Grace Kelly, skromnej dziewczyny z Filadelfii. Kiedy ma już niemal wszystko, poznaje księcia Monako Rainera. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Grace decyduje się porzucić Hollywood dla jednej, najważniejszej roli w swoim życiu - zostaje księżną. Od tej pory plan zdjęciowy zastępują jej europejskie salony. U boku ukochanego od nowa musi zbudować swój świat, w nieznanym kraju, wśród koronowanych głów. Wydaje się, że nic nie jest w stanie przerwać tego pięknego snu. Jednak gdy zbliża się francuska inwazja na Monako w 1960 roku, Grace staje przed zupełnie nowym wyzwaniem. Jej rola w nadchodzącym dramacie okaże się kreacją jej życia. Film 16 maja trafi do polskich kin.

(mpw)