Włoski kompozytor muzyki filmowej Antonio Di Iorio został laureatem nagrody Young Talent Award w 8. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Nagrodę wręczono podczas Międzynarodowej Gali Seriali w Tauron Arena Kraków.​ Podczas koncertu wykonano również zwycięski utwór laureata.

Zobacz również:

Drugie miejsce zajęli ex aequo Kristjan Bergey z Kanady i Moritz Schmittat z Wielkiej Brytanii. Międzynarodowe jury, obradujące pod przewodnictwem dyrektora katedry Scoring for Motion Pictures & Television na Uniwersytecie Południowej Kalifornii prof. Daniela Carlina, nie przyznało trzeciego miejsca.

Zadanie konkursowe polegało na skomponowaniu muzyki do fragmentu jednego z odcinków super serialu "Rodzina Borgiów" (scenariusz i reżyseria Neil Jordan, muzyka Trevor Morris - członek tegorocznego jury konkursu FMF Young Talent Award).

W uzasadnieniu werdyktu prof. Carlin podkreślił, że Antonio Di Iorio stworzył wyjątkowy utwór, w którym "nie tylko pochwycił całościowy nastrój sceny oraz jej dramatyzm, lecz także w wyrafinowany sposób dopasował się do zmian perspektyw i emocji, w które zadana scena obfituje".

Według oceny jury poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki. Napłynęło blisko 100 prac z 22 krajów. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 26 kompozytorów, którzy wzięli także udział w cyklu warsztatów i Master Classes prowadzonych przez ekspertów z Hollywood.

Już po pierwszych dwóch edycjach konkursu wiemy, że przed zwycięzcą stoją otwarte drzwi do kariery w branży filmowej. Antonio Di Iorio przystąpił do konkursu ponownie, pokazując tym samym siłę determinacji i zdobywając laur w jego kolejnej edycji, to świadczy także i o tym, że siła prestiżu nagrody i autorytet jury czynią z tej nagrody jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodych twórców w branży filmowej - powiedział pomysłodawca konkursu Robert Piaskowski.

Jak poinformował, laureat pierwszej edycji Matthijs Kieboom otrzymał kontrakt od Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów i Wydawców i dziś jest jednym z najwyżej cenionych młodych kompozytorów holenderskich, a zeszłoroczny laureat - Polak Jan Sanejko z sukcesem rozwija swoją karierę muzyczną.


Najważniejszy festiwal muzyki filmowej na świecie

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to drugi najważniejszy festiwal muzyki filmowej na świecie. Jego atutem są monumentalne widowiska muzyczno-filmowe, łączące najwyższej jakości muzykę, wykonywaną przez czołowych muzyków i orkiestry, w połączeniu z wysokiej jakości projekcjami filmowymi.

Organizatorem Festiwalu jest RMF Classic i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

(abs)