W tym tygodniu na ekrany polskich kin wchodzi długo oczekiwana druga część przygód Człowieka-pająka – „Spiderman 2”. W Stanach Zjednoczonych poprzednia część „Spidermana” pobiła popularnością nawet wszystkie części „Władcy Pierścieni”.

Objadałem się bezkarnie, by przytyć kilka kilogramów, bo twórcy filmu stwierdzili, że jestem za chudy. Lubię być chudy, ale czego nie robi się dla roli - tak przygotowania do filmu wspomina Tobey Maguire, odtwórca roli tytułowej. Tym razem Peter Parker, czyli alter ego bohatera tytułowego, postanawia skończyć z podwójnym życiem. Łatwo się jednak domyślić, że Parkerowi nie uda się tak łatwo uciec od przeznaczenia....

Od człowieka-pająka niedaleko do „Życia owadów” – książki Wiktora Pielewina, jadowitego komentarza do postsowieckiej kultury. W tej alegorii bohaterowie zmieniają postać z ludzkiej na owadzią. To metafizyczna opowieść o śmierci i przeistoczeniu.

Natomiast studenci szkół artystycznych z całej Europy zjechali do Warszawy. Podczas Tygodnia Filmu Poetyckiego, będą kręcić krótkie filmy o stolicy. Jestem bardzo ciekawa, jak Niemcy, Włosi, Brytyjczycy spojrzą na Warszawę. Przypuszczam, że zobaczą ją zupełnie inaczej, niż my ją widzimy - uważa Katarzyna Figura, której fundacja jest współorganizatorem festiwalu.

Studenci na nakręcenie mają zaledwie kilka dni. Konkursowe filmy zostaną pokazane 21. sierpnia na rynku nowego miasta.