​20 listopada 1992 roku po raz pierwszy można było zobaczyć film "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. To był najbardziej kasowy polski film lat 90. Cytaty z "Psów" - "bo to zła kobieta była", "czasy się zmieniają, ale pan zawsze jest w komisjach" czy " nie chce mi się z tobą gadać" - weszły na stałe do języka. Dziś "Psy" określane są jako kultowe i trudno z tym polemizować.

Bohaterami "Psów" są byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy po weryfikacji, trafiają do policji. I muszą zmierzyć się z inną rzeczywistością, bo to jest również opowieść o przemianach ustrojowych w Polsce. 

"Scenariusz "Psów" był tworzony dla mnie - mówił mi grający główną rolę Bogusław Linda, gdy spotkaliśmy się w Krakowie na premierze zrekonstruowanej wersji filmu Władysława Pasikowskiego. Rola Franza Maurera wykreowała nowy wizerunek aktora.

Mieliśmy takie poczucie, że robimy kino moralnego niepokoju, tak jak to się nazywało kiedyś. Tylko, że to nie było to kino, które robiliśmy ze śp. Krzysiem Kieślowskim czy z Agnieszką Holland. To było kino tzw. nowej wolności, które mówiło o ludziach. Nie o instytucjach, nie o politykach. Że ludzie są zawsze tacy sami. Nieszczęśliwi. Biedni i tak dalej. I o tym zrobiliśmy film - tłumaczył w rozmowie z RMF FM aktor. Wspominał też, że były ogromne problemy z tym filmem. 

Głównie z faktem, że UB-ek jest tu głównym bohaterem i ze względu na wykorzystanie piosenki ze słowami "Janek Wiśniewski padł" w innym, niż martyrologicznym, kontekście. A potem przyszła fala uwielbienia od widzów. UB-ek stał się bohaterem narodowym, a byłem nim ja, aktor Kieślowskiego - mówił mi Bogusław Linda.

Rozmawiamy też o słynnych cytatach z "Psów". Do dziś wielu wie, że "bo to zła kobieta była" albo pyta "co wy tam palicie Stopczyk?". Władek jest genialnym scenarzystą, pisze takie dialogi i już - mówił Linda.

Władysław Pasikowski zawsze maluje każdą historię po swojemu, swoimi narzędziami i ma swój kolor wypowiedzi - mówi w RMF FM Cezary Pazura. W "Psach" zagrał podporucznika Waldemara Morawca, pseudonim "Nowy". Pamiętamy zawsze o sobie z Władkiem, przy okazji świąt czy urodzin, imienin zawsze dzwonimy z życzeniami. Za rzadko się widzimy, ale jak już się widzimy, to tak "dobrze" się widzimy - uśmiecha się Pazura. Panowie właśnie spotkali się ponownie na planie, Pasikowski kręci film "Pitbull. Ostatni pies" z Cezarym Pazurą w roli gangstera Gawrona.


Pasikowski w 1992 roku zebrał fantastyczną ekipę. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc, autorem zdjęć był Paweł Edelman. A główne role zagrali Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura, Janusz Gajos i Zbigniew Zapasiewicz. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych "Psy" dostały nagrodę za reżyserię Władysława Pasikowskiego, Bogusław Linda odebrał wyróżnienie za rolę męską, jury doceniło też Agnieszkę Jaskółkę za drugoplanową rolę kobiecą, Michała Lorenca za muzykę, a Wanda Zeman i Zbigniew Niciński dostali nagrodę za najlepszy montaż.