Lucasfilm - studio filmowe twórcy "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa - zostało kupione przez Walt Disney Co. za 4,05 mld dolarów. Cena transakcji obejmuje również prawa do nazwy i znaku towarowego "Gwiezdnych wojen".

Nadszedł czas, abym przekazał "Gwiezdne wojny" nowemu pokoleniu filmowców - powiedział Lucas informując o transakcji. Reżyser pozostanie największym indywidualnym udziałowcem wytwórni z 2,2 proc. udziałów.

Gwiezdne wojny powrócą na ekrany kin

To już kolejna wielka transakcja Disneya. Ten prawdziwy gigant w branży filmowej, wcześniej kupił wytwórnie Pixar za 7,4 mld dolarów i Marvel za 4,2 mld dolarów. Co więcej teraz, wbrew wcześniejszym zapowiedziom Lucasa, że nie planuje dalszych filmów z serii, Disney oświadczył, iż zamierza w 2015 roku wyprodukować siódmy epizod "Gwiezdnych wojen". Później mają ukazać się na ekranach kolejne epizody - ósmy i dziewiąty. Lucas ma pozostać "kreatywnym konsultantem" zapowiadanych filmów, chociaż w jednym z ostatnich wywiadów powiedział, że zdecydował się na sprzedaż, bo chce się wycofać z głównego nurtu przemysły filmowego.

Ostatnim filmem z serii "Gwiezdnych wojen" wyprodukowanym przez studio Lucasa była "Zemsta Sithów" z 2005 r.