Wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki otrzymał Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Nagrodę, już po raz 22., przyznało śląskie i opolskie środowiska gospodarcze.

Penderecki został uhonorowany nie tylko za twórczość, pracowitość i pasję, ale także za rozsławienie Polski na całym świecie. Kapituła zauważyła, że kompozytor jest jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej kultury, a powszechne uznanie zdobył już na przełomie lat 50. i 60.

Odbierając nagrodę kompozytor wyraził radość, że dołączył w ten sposób do grona tak wybitnych postaci, jak Jan Paweł II. Może za dużo tu już było o mnie powiedziane. Słyszeliśmy tu też moją muzykę i to jest najważniejsze. Ja nigdy nie potrafię opowiedzieć o muzyce tak, jak pisać muzykę - zaznaczył.

Wręczając nagrodę Pendereckiemu były premier Jerzy Buzek mówił, że dzięki takim osobistościom jak Penderecki śląskie Laury są znane daleko poza granicami regionu.

Krzysztof Penderecki, który w listopadzie świętował swoje 80. urodziny, należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Wśród jego kompozycji, które zyskały największe uznanie, są m.in. opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska" i "Ubu Król", "Te Deum", dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II, "Polskie Requiem", napisane dla uczczenia 40. rocznicy zakończenia II wojny światowej, monumentalne "Siedem bram Jerozolimy", skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy oraz "Credo".