"Skwar" wyreżyserowany przez Agatę Trzebuchowską i Mateusza Pacewicza to jeden z trzech polskich filmów krótkometrażowych, które będą reprezentować naszą kinematografię na prestiżowym amerykańskim festiwalu Sundance. Impreza rozpocznie się 19 stycznia 2017 r. w Park City.

"Nieznośny upał. Młody chłopak wyświadcza koledze nietypową przysługę — podając się za niego, odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które ewokuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia" - taki zarys fabuły "Skwaru" przedstawia producent filmu - Solopan. Główne role grają Anna Milewska, Bruno Jasieński i Antoni Mitraszewski. Autorką zdjęć jest Zuzanna Kernbach. 

Agata Trzebuchowska i Mateusz Pacewicz to duet, który odpowiada zarówno za scenariusz filmu, jak i za reżyserię. Trzebuchowska ma za sobą tytułową rolę w nagrodzonej Oscarem "Idzie" Pawła Pawlikowskiego. Pacewicz jest też autorem scenariusza filmu "Boże Ciało", za który został nagrodzony w branżowym konkursie Script Pro.

Sundance jest jednym z najważniejszych na świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda odbywa się w Park City w stanie Utah w USA.

Polskie filmy, które razem ze "Skwarem" znalazły się w programie festiwalu Sundance to "Cipka" Renaty Gąsiorowskiej oraz  "Więzi" Zofii Kowalewskiej. 

Jak przypomina Polski Instytut Sztuki Filmowej, polskie filmy w ostatnich latach są dobrze przyjmowane na festiwalu Sundance. "Na początku roku 2016 za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Documentary Competition nagrodzono Michała Marczaka za film "Wszystkie nieprzespane noce". Film "Córki Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition" - czytamy na stronie PISF-u.

(mn)