Chiny będą się ubiegać o prawo organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku - poinformowały oficjalne media, powołując się na przedstawicieli władz w Pekinie. Olimpiada miałaby odbyć się w położonym na północy kraju Harbinie. A już w lutym przyszłego roku miejscowość ugości 4 tysiące uczestników Zimowej Uniwersjady.

Harbin jest stolicą prowincji Heilongjiang. Obiekty, na których rozegrana zostanie uniwersjada, wybudowane zostały kosztem trzech miliardów juanów, czyli około 440 milionów dolarów. Te same obiekty mogłyby stać się bazą dla przyszłych igrzysk olimpijskich - oświadczył gubernator prowincji, Li Zhanshu.

Jeśli Zimowa Uniwersjada 2009 zakończy się sukcesem, utwierdzi to nas w przekonaniu o kontynuowaniu starań o igrzyska olimpijskie - dodał Li. Zapewnił również, że w razie niepowodzenia Chiny będą walczyć o organizację igrzysk w roku 2022. Naszym marzeniem jest gościć pierwsze w Chinach Zimowe Igrzyska - stwierdził.

Harbin był już na liście kandydatów do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Ponad pięciomilionowe miasto przegrało jednak rywalizację z kanadyjskim Vancouver.