Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w środę, że jego zdaniem były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest publicznie torturowany przez władze Gruzji. Saakaszwili odbywa w Tbilisi karę więzienia.

Zełenski o swoich przekonaniach powiedział w Kijowie podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem. Pokazał przy tym zdjęcia przebywającego w szpitalu Saakaszwilego.

To publiczne torturowanie obywatela Ukrainy. Nie poruszam kwestii, dlaczego aresztowano byłego prezydenta Gruzji, jakie są tego konsekwencje dla polityki i demokracji w Gruzji. To jest ich wewnętrzna sprawa. Mówię o aresztowaniu obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego, który jest codziennie publicznie torturowany. Myślę, że ich celem jest zabicie go - powiedział Zełenski.

Jak pisze agencja Ukrinform, według Zełenskiego Saakaszwili został otruty, a "teraz jest powoli zabijany".

Wcześniej w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec zaapelował do władz Gruzji, by dopuściły go do Saakaszwilego, który - jak przypomniał - ma obywatelstwo ukraińskie.

"Były prezydent Gruzji, obecnie obywatel Ukrainy Micheil Saakaszwili, jest w stanie krytycznym" - napisał Łubinec na Facebooku. Jak dodał, "cały świat śledzi pogarszanie się stanu" byłego prezydenta.

Współpracownicy Saakaszwilego oświadczyli we wtorek, że stan byłego prezydenta jest krytyczny. Władze szpitala temu zaprzeczają i uniemożliwiły mu przeniesienie na oddział intensywnej terapii.

Saakaszwili odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Został zatrzymany jesienią 2021 roku po powrocie z Ukrainy. Podczas pobytu na Ukrainie pełnił funkcje rządowe i uzyskał obywatelstwo tego kraju.