Wojsko musi zmienić system dokonywania zakupów na potrzeby armii - to wnioski szefa MON Aleksandra Szczygły po wizycie w bazie polskich żołnierzy w Afganistanie. Minister oglądał tam zacinające się pistolety, rozpadające buty i pastę do zębów, której nie da używać zgodnie z przeznaczeniem.

Nawet nie trzeba rozpisywać przetargu, żeby wiedzieć jaki produkt można kupić za umiarkowaną cenę, wcale nie najwyższą, ale kupić dobry produkt. Te zasady, w których przyjmuje się, że cena jest decydująca zostaną zmienione. Cena jest ważna, ale cena nie jest najważniejsza - mówił Aleksander Szczygło.

Jeszcze w tym roku zostanie rozpisany przetarg na nowe pistolety dla polskiego wojska - zapowiedział dowódca Wojsk Lądowych generał Waldemar Skrzypczak, który wraz z ministrem obrony sprawdza w Afganistanie stan przygotowań polskiego kontyngentu. Co zobaczyli w polskich bazach o tym już specjalny wysłannik RMF FM Przemysław Marzec:

Mimo tych braków Szczygło twierdzi że polscy żołnierze są dobrze przygotowani do afgańskiej misji. Tysiąc stu wojskowych z Polski zdolność bojową osiągnąć ma do siódmego czerwca.