W niemieckim Heiligendamm zakończył się tegoroczny szczyt Grupy G8. Rozmawiano między innymi o ociepleniu klimatu, o zagrożeniu, jakie może stanowić irański program atomowy, o przyszłości Kosowa. Rosja wystąpiła z nieoczekiwaną propozycją w sprawie tarczy antyrakietowej.

Kanclerz Niemiec poinformowała, że liderzy G8 zgodzili się na plan działań w sprawie zmian klimatycznych. Angela Merkel powiedziała, że przyszłe rozmowy na temat porozumienia zastępującego układ z Kioto będą się toczyć w ramach ONZ. czytaj więcej

Niemieccy gospodarze jako sukces przedstawiają zgodne stanowisko uczestników szczytu, że forsowany przede wszystkim przez Unię Europejską cel zmniejszenia do 2050 roku o co najmniej połowę emisji gazów do atmosfery "będzie poważnie wzięty pod uwagę". Za "niezwykle ważną" kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała zgodę wszystkich krajów, by działania służące ochronie klimatu toczyły się w ramach procesu ONZ i to już od początku najbliższej konferencji klimatycznej na wyspie Bali w grudniu tego roku. "Ministrowie ochrony środowiska mają teraz wolną drogę do negocjacji" - podkreśliła, dodając, że rozmowy powinny zakończyć się w roku 2009. W ten sposób uda się zastąpić tracący ważność w 2012 roku protokół z Kioto nową umową.

Władimir Putin zaproponował USA wspólne wykorzystanie stacji radarowej w Azerbejdżanie. Oferta ta miałaby zastąpić planowane przez Stany Zjednoczone umieszczenie tarczy antyrakietowej w Europie. To interesująca propozycja - stwierdził prezydent Bush. czytaj więcej

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas czwartkowej rozmowy z George'em W. Bushem zaproponował Amerykanom wspólne wykorzystanie stacji radarowej w Azerbejdżanie jako ochrony przed irańskimi rakietami. Oferta ta miałaby zastąpić planowane przez USA rozmieszczenie elementów globalnej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej. Strona amerykańska określa propozycję jako "interesującą" i zapowiada, że przyjrzą jej się eksperci.

Według Putina, radar w Azerbejdżanie chroniłby całą Europę, a nie tylko jej wybraną część. Podczas końcowej konferencji prasowej prezydent Rosji dodał, że rakiety przechwytujące mogłyby zostać rozmieszczone w Turcji, Iraku lub na platformach morskich.

Przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji poinformowali, że ich kraje będą "popierać podjęcie dalszych środków" przeciwko Iranowi, które będą miały na celu powstrzymanie Teheranu przed kontynuowaniem programu atomowego. W wydanym w piątek komunikacie uczestnicy szczytu G8 podkreślili, że ubolewają nad zignorowaniem przez Iran trzech rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywających Teheran do zawieszenia wzbogacania uranu. Komunikat sugeruje, że kraje G8 zgodzą się na dalsze sankcje wobec Iranu.

60 mld dol. na pomoc w walce z AIDS i malarią w Afryce zadeklarowali przywódcy 7 najbogatszych państw świata i Rosji. Połowę pieniędzy przekażą Stany Zjednoczone – uzgodnili uczestnicy szczytu G8 w Heiligendamm w Niemczech. czytaj więcej

Przywódcy G8 zobowiązali się przeznaczyć 60 miliardów dolarów na program walki z AIDS, malarią i gruźlicą w Afryce. Połowę pieniędzy przekażą Stany Zjednoczone.