Armia Pakistanu przekazała w niedzielę, że bojownicy z przygranicznych terenów Afganistanu zabili w niedzielę dwóch żołnierzy pakistańskich. Siły Pakistanu odpowiedziały ogniem, zabijając dwóch lub trzech napastników - dodano.

Do wydarzenia doszło przy granicy z regionem Bajaur leżącym na terytoriach plemiennych północno-zachodniego Pakistanu. To pierwszy taki incydent na granicy pakistańsko-afgańskiej od czasu, gdy w połowie sierpnia władzę w Afganistanie przejęli talibowie.

Pakistan potępia wykorzystywanie Afganistanu jako bazy wypadowej dla terrorystów i oczekuje, że obecne i przyszłe władze na to nie pozwolą - podkreśliła armia w komunikacie.

W regionie Bajaur od dawna ukrywają się różne bojówki, w tym zwalczana przez rząd w Islamabadzie organizacja pakistańskich talibów Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP) - przypomina agencja Reutera.

Pakistańskie wojsko nie podało, kto stoi za niedzielnym atakiem, ale już wcześniej wskazywało, że bojownicy TTP ukrywają się w Afganistanie, do którego uciekają przed operacjami pakistańskich służb. TTP odnowiło niedawno swój sojusz z talibami w Afganistanie i zintensyfikowało ataki na pakistańskie wojsko.

Spodziewamy się, że te niepokoje, które rozwijają się teraz w Afganistanie, ta przemoc, z czasem mogą się rozlać na Pakistan - ostrzegał w piątek rzecznik armii gen. Babar Iftikhar.