Ateny okazały się najprzyjemniej pachnącym miastem na świecie, nieznacznie wyprzedzając Paryż i Zurych. Przy tworzeniu rankingu uwzględniono wiele czynników - począwszy od czystości, aż po liczbę kwiaciarni, piekarni czy perfumerii.

W badaniu wzięto pod lupę 30 miast. Najlepiej spośród nich wypadły Ateny, które uzyskały 8,3 punktu na 10 możliwych. W stolicy Grecji na 10 km kw. przypada dokładnie 31 kwiaciarni i 22 perfumerie. 

Badanie wykazało również, że Ateny oferują najpiękniejsze walory zapachowe dzięki swoim piekarniom. Aromat świeżych produktów, ziół i tradycyjnej greckiej kuchni przenika ateńskie powietrze, tworząc niezapomniane wrażenia zapachowe - czytamy w podsumowaniu badania, które zleciła działająca na rynku e-papierosów firma Haypp. 

Atenom pozycji lidera nie odebrała niższa ocena w odniesieniu do czystości mierzonej według Wskaźnika Efektywności Środowiskowej (Environmental Performance Index).

Paryż i Zurych na podium

Niewiele do zwycięstwa zabrakło drugiemu i trzeciemu miastu na liście najlepiej pachnących: Paryżowi i Zurychowi. Stolica Francji zdobyła 8,2 punktu, podczas gdy stolica bankowości - 8,1. 

Tuż za nimi uplasował się irlandzki Dublin (7,9).

Następne miejsca w pierwszej dziesiątce zestawienia zajęły kolejno: Luksemburg (7,8), cypryjska Nikozja (7,7), Kopenhaga (7,4), Bukareszt (7,2), maltańska Valetta (7,2) oraz Amsterdam (7,1).