​O godz. 1:00 w nocy czasu polskiego (19:00 czasu lokalnego) zakończyło się głosowanie we wtorkowych wyborach do Kongresu USA w siedmiu amerykańskich stanach: Georgii, Indianie, Kentucky, Wirginii, Florydzie, Karolinie Południowej i Vermont. Jak dotąd rozstrzygnięto wyniki w 242 z 435 pojedynkach o mandat w Izbie Reprezentantów, z czego 88 na korzyść demokratów i 154 na korzyść republikanów.

Republikanie Todd Young z Indiany oraz Tim Scott z Karoliny Połudiowej obronią swoje reelekcje, zaś w Vermont wygra dotychczasowy senator Peter Welch - podał ośrodek Edison Research, w oparciu o cząstkowe wyniki wyborów. Są to pierwsze wyścigi, w których zapadły nieoficjalne rozstrzygnięcia. Wszyscy trzej byli zdecydowanymi faworytami w swoich pojedynkach.

Również republikański senator Rand Paul z Kentucky uzyskał reelekcję - podała we wtorek agencja AP, opierając się na cząstkowych wynikach wyborów. Paul jest znany m.in. z izolacjonistycznych poglądów na politykę zagraniczną i sceptycznego podejścia do pomocy dla Ukrainy.

Paul, który swoją funkcję sprawuje od 2010 r., był zdecydowanym faworytem w pojedynku z Charlesem Bookerem w konserwatywnym Kentucky. 
Senator Republikanów sprzeciwiał się każdemu z trzech pakietów środków dla Ukrainy uchwalonych przez Kongres. Był też znany z krytyki NATO oraz jako największy przeciwnik doktora Anthony'ego Fauciego, publicznej twarzy walki z pandemią w USA.

Do najważniejszych pojedynków należą rywalizacje o mandat senatora w Georgii i Florydzie. W Georgii mierzą się była gwiazda futbolu amerykańskiego republikanin Herschel Walker i obecny senator Demokratów, pastor Raphael Warnock. Przedwyborcze sondaże wskazywały na remis.

Z reelekcją także senator republikanów z Florydy Marco Rubio oraz republikański gubernator tego stanu Ron DeSantis - podała telewizja CNN, opierając się na cząstkowych wynikach wyborów. Telewizja ogłosiła też zwycięstwa trzech innych republikanów w pojedynkach o Senat w konserwatywnych stanach Południa.

Rubio jest wiceprzewodniczącym komisji ds. wywiadu i w przeszłości dwukrotnie ubiegał się o partyjną nominację na prezydenta. W obecnym wyścigu pokonał byłą szefową policji w Orlando, Demokratkę Val Demings.

W pojedynku o fotel gubernatora stanu zwyciężył obecny szef władz stanowych, Ron DeSantis, uznawany za głównego potencjalnego rywala Donalda Trumpa na prawicy w perspektywie wyborów w 2024 r. Polityk pokonał byłego gubernatora stanu - i byłego Republikanina - Charliego Crista.

CNN ogłosił też zwycięstwo republikańskich senatorów Markwayne'a Mullina i Jamesa Lankforda w Oklahomie i republikanki Katie Britt w Alabamie. Wszyscy byli zdecydowanymi faworytami i nie zmienią układu sił w izbie.

Massachusetts będzie miało pierwszą kobietę gubernatora, Maryland - pierwszego Afroamerykanina

Demokratka Maura Healey wygra wyścig o fotel gubernatora stanu Massachusetts, stając się pierwszą kobietą i pierwszą lesbijką na tym stanowisku - podała agencja AP, opierając się na cząstkowych wynikach wyborów. W Marylandzie pierwszym czarnoskórym gubernatorem zostanie demokrata Wes Moore.

Healey będzie pierwszą otwarcie homoseksualną kobietą-gubernatorem w USA, choć może nie być jedyną. W Oregonie o to samo stanowisko ubiega się inna demokratka, Tina Kotek.

44-letni Moore to stosunkowo nieznany wcześniej szerzej pisarz i aktywista, uważany obecnie za jedną ze wschodzących gwiazd w partii.
Choć obydwa stany są uważane za bastiony demokratów, to w obu przypadkach nowi gubernatorzy zastąpią umiarkowanych republikanów - Charliego Bakera w Massachusetts i Larry'ego Hogana w Marylandzie.

Według AP w Marylandzie reelekcje uzyska też senator demokratów Chris Van Hollen.

Pierwszy reprezentant pokolenia Z w Kongresie USA

25-letni aktywista na rzecz ograniczenia prawa do posiadania broni Maxwell Alejandro Frost zdobędzie na Florydzie mandat do Izby Reprezentantów, stając się pierwszym reprezentantem pokolenia Z w Kongresie - podała agencja AP.

Frost to były lider studenckiej organizacji "March for Our Lives", założonej w reakcji na masakrę w szkole średniej w Parkland na Florydzie. 
Kandydat demokratów zostanie jednym z najmłodszych w historii kongresmenów i według mediów pierwszym przedstawicielem pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1997 roku.

Współprzewodniczący zespołu parlamentarnego ds. Polski uzyskał reelekcję

Współprzewodniczący zespołu parlamentarnego ds. Polski, republikanin Chris Smith ponownie uzyska mandat kongresmena z czwartego okręgu w New Jersey - podała agencja AP.

Smith sprawuje swój mandat od 1981 roku i od lat współprzewodniczy polskiej grupie parlamentarnej wraz z demokratką Marcy Kaptur. Kaptur, najdłużej służąca w Kongresie kobieta, mierzy się w pojedynku w Ohio z innym kandydatem polskiego pochodzenia, J.R. Majewskim.

Sukces lidera Demokratów w Senacie Chucka Schumera

Lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer zostanie ponownie wybrany na senatora ze stanu Nowy Jork - podała agencja AP, opierając się na cząstkowych wynikach wtorkowych wyborów. Reelekcję uzyska też szereg republikańskich senatorów.

Schumer jest liderem demokratów w Senacie od 2017 r., zaś swój mandat sprawuje od 2004 r.

AP przewiduje też reelekcję republikańskich senatorów Johna Thune'a w Dakocie Południowej, Johna Hoevena w Dakocie Północnej i Jerry'ego Morana w Kansas. Po stronie demokratów reelekcję uzyskają Michael Bennet z Kolorado i Richard Blumenthal w Connecticut.

Demokraci wygrali dwa z trzech kluczowych pojedynków o Izbę Reprezentantów

Była funkcjonariuszka CIA, Demokratka Abigail Spanberger wygra swój pojedynek o mandat w Izbie Reprezentantów w Wirginii, w jednym z najpilniej obserwowanych wyścigów wtorkowych wyborów - podała agencja AP. W innych zaciętych pojedynkach w stanie wygrały demokratka Jennifer Wexton i Republikanka Jen Kiggans.

Reprezentująca przedmieścia amerykańskiej stolicy Spanberger pokonała republikankę Yesli Vegę, skupiając się głównie na temacie prawa do aborcji. Jak powiedzieli PAP działacze demokratów, kluczowa dla jej zwycięstwa była mobilizacja kobiet przeciwko Vedze reprezentującej poglądy pro-life.

Temat ten był też najczęściej podawanym czynnikiem motywującym wśród wyborców pytanych przez PAP pod lokalami wyborczymi w hrabstwie Prince William.

Według ekspertów CNN, wynik wyścigu w 7. okręgu w Wirginii miał być jednym ze zwiastunów tego, jak potoczy się walka o Izbę Reprezentantów w całym kraju: gdyby Spanberger straciła mandat, mogłoby to oznaczać dużą porażkę demokratów w całym kraju.

W innych zaciętych pojedynkach, demokratka Elaine Luria straci mandat na rzecz republikanki Jen Kiggans, a Demokratka Jennifer Wexler wygrała z republikaninem Hungiem Cao.

Republikanie przejęli 5 mandatów i potrzebują odzyskać jeszcze jeden, by zapewnić sobie większość.

Demokratka Maggie Hassan obroniła mandat senatora w New Hampshire

Senator demokratów Maggie Hassan pokonała kandydata republikanów, emerytowanego generała US Army Dona Bolduca - podała agencja AP, opierając się o cząstkowe wyniki wyborów. Wyścig w New Hampshire miał być jedną z kluczowych bitew o kontrolę nad Senatem.

Po podliczeniu 47 proc. głosów Hassan prowadzi nad Republikaninem z przewagą 13 p.p.

Bolduc to popierany przez Donalda Trumpa były generał, podważający uczciwość wyborów w 2020 r. i sprzeciwiający się pomocy Ukrainie. Przedwyborcze sondaże dawały Hassan jedynie niewielką przewagę.

Swoje mandaty obronili też najstarszy członek Senatu, 89-letni republikanin Chuck Grassley z Iowa i jego koledzy partyjni Mike Crapo z Idaho, Eric Schmitt z Missouri, John Kennedy w Luizjanie. Z kolei w Illinois Demokratka Tammy Duckworth, a w Kalifornii Demokrata Alex Padilla. Jak dotąd w żadnym z pojedynków do Senatu nie doszło do zmian w układzie sił. Republikanie potrzebują zyskania co najmniej jednego mandatu, by uzyskać większość.

W najbardziej zaciętych pojedynkach w Georgii były futbolista Herschel Walker wygrywa z senatorem demokratów Raphaelem Warnockiem o 1,3 pkt. proc., w Pensylwanii wicegubernator, demokrata John Fetterman wygrywa z lekarzem-celebrytą, republikaninem Mehmetem Ozem o 1,9 p.p. o republikański dotąd mandat, zaś w Arizonie były astronauta, demokratyczny senator Mark Kelly prowadzi nad współpracownikiem miliardera Blake'iem Mastersem o niemal 20 punktów, choć w tym ostatnim przypadku jego przewaga niemal na pewno się zmniejszy.

Współprzewodnicząca polskiego zespołu w Kongresie Marcy Kaptur obroniła mandat

Najdłużej urzędująca czynna kongresmenka, demokratka Marcy Kaptur obroniła swój mandat w stanie Ohio, pokonując innego polityka polskiego pochodzenia, republikanina J.R. Majewskiego - przewiduje agencja AP. Kaptur jest współprzewodniczącą zespołu parlamentarnego ds. Polski.

Pojedynek Kaptur i Majewskiego był jednym z najbliżej obserwowanych wyścigów do Izby Reprezentantów. Kaptur sprawuje swój mandat w 9. okręgu w Ohio od 1982 r. i przewodzi zespołom ds. Polski, Ukrainy i Białorusi. Jest też jedną z największych orędowników pomocy dla Ukrainy.

Jej oponent J.R. Majewski to poparty przez Donalda Trumpa pracownik elektrowni jądrowej, który brał udział w protestach pod Kapitolem 6 stycznia. Opowiadał się też przeciwko pomocy Ukrainie.

Tymczasem w wyścigu o Senat w Ohio wygrał przeciwny utrzymaniu pomocy Ukrainie Republikanin J.D. Vance, znany jako autor bestsellera "Elegia dla bidoków".

Demokrata Josh Shapiro zostanie nowym gubernatorem Pensylwanii

Podane dotąd wyniki cząstkowe sugerują, że prokurator generalny Pensylwanii Josh Shapiro zdecydowanie pokona republikańskiego biznesmena i uczestnika demonstracji pod Kapitolem 6 stycznia Douga Mastriano. Pensylwania jest jednym z najważniejszych wyborczo stanów, w których zwykle dochodzi do najbardziej zaciętych pojedynków.


Swoje pozycje utrzymają też demokratyczni gubernatorzy Michigan Gretchen Whitmer i Wisconsin Tony Evers, którzy również mierzyli się ze wspieranymi przez Donalda Trumpa kandydatami, którzy podważali uczciwość poprzednich wyborów. W innym ważnym stanie, Georgii, zachowujący dystans wobec Trumpa republikański gubernator Brian Kemp również utrzyma swą władzę.

W Nowym Jorku reelekcję wywalczy też gubernatorka demokratów Kathy Hochul, mimo sondaży przewidujących zaskakująco bliski pojedynek z republikańskim kongresmenem Lee Zeldinem.

W Teksasie ponownie wygrał republikanin Abbott

W Teksasie z kolei swoją pozycję utrzyma republikański gubernator Greg Abbott, wymieniany w gronie potencjalnych kandydatów partii na prezydenta w 2024 r. Pokonał on kandydata demokratów Beto O'Rourke'a, dla którego jest to trzecia z kolei przegrana w stanowym wyścigu.

W Minnesocie swoją pozycję utrzyma demokrata Tim Walz, który pokona znanego ze sceptycyzmu wobec szczepionek lekarza Scotta Jensena.

Demokrata John Fetterman zwyciężył w Pensylwanii

Zastępca gubernatora Pensylwanii, demokrata John Fetterman zdobył mandat senatora w tym stanie, zastępując republikanina Pata Toomeya. Fetterman pokonał lekarza-celebrytę Mehmeta Oza, popieranego przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

"To oficjalne. Będę kolejnym senatorem z Pensylwanii" - napisał polityk na Twitterze.

Kilka dni przed wyborami demokrata doznał udaru, lecz mimo to zdołał odnieść zwycięstwo. "W tej kampanii zawsze chodziło o podniesienie się z upadku, gdy zostało się powalonym" - skomentował swój sukces Fetterman, cytowany przez AP.

Pojedynek w Pensylwanii, gdzie mający lewicowe poglądy Fetterman zmierzył się z Mehmetem Ozem, pochodzącą z Turcji gwiazdą telewizji śniadaniowej nazywaną Dr. Ozem, był jednym z najważniejszych w tych wyborach.

W Michigan, Maine, Nowym Jorku, Nowym Meksyku, Connecticut i Wisconsin - górą demokraci; w Georgii - republikanin

Podliczono głosy w wyścigu o fotel gubernatora w kilku kolejnych stanach. W Michigan, Maine, Nowym Jorku, Nowym Meksyku, Connecticut i Wisconsin - górą byli demokraci. W Georgii - republikanin. Kilkoro urzędujących gubernatorów zachowało swoje stanowiska.

Obecna gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer, reprezentująca remokratów została wybrana na kolejną kadencję. Podobnie rzecz się ma w stanie Maine, gdzie urzędująca gubernator Janet Mills, również z ramienia Partii Demokratycznej, ponownie zwyciężyła w wyborach.

W stanie Nowy Jork aktualna demokratyczna gubernator Kathy Hochul została wybrana na następną kadencję.

W Nowym Meksyku gubernatorem została po raz kolejny Lujan Grisham z Partii Demokratycznej. W Connecticut przez kolejnę kadencję gubernatorem będzie demokrata Ned Lamont.

W Wisconsin ponownie wybrano gubernatora Tony’ego Eversa z Partii Demokratycznej.

Natomiast w Georgii na kolejną kadencję wybrany został dotychczasowy gubernator z Partii Republikańskiej Brian Kemp.

Ile może potrwać liczenie głosów?

Ostatnie lokale zostaną zamknięte na Hawajach o 6:00 rano czasu polskiego. Władze ostrzegają jednak, że w niektórych przypadkach liczenie głosów może zająć kilka dni.

Zarówno w Kentucky, jak i w Indianie głosowanie kończy się o 18 czasu lokalnego, ale oba stany są podzielone między dwie strefy czasowe. Niemal równocześnie zacznie się liczenie głosów, a większość wyników spodziewana jest w ciągu trzech godzin.

Nie wszędzie liczenie głosów odbędzie się tak szybko. Władze Pensylwanii ostrzegły, że rozstrzygnięcie kluczowego wyścigu o mandat senatora z tego stanu może zająć nawet kilka dni, m.in. ze względu na lokalne przepisy dotyczące liczenia głosów korespondencyjnych. 

Wyścig w Pensylwanii może przesądzić o to, która z partii będzie miała większość. Podobnie długo może potrwać wyłonienie zwycięzców w innym kluczowym stanie, Arizonie.

Stawką wyborów jest pełny skład Izby Reprezentantów, 35 ze 100 mandatów w Senacie oraz posady gubernatorów w 36 stanach.

Trump: To, co się dzieje podczas głosowania, jest "bardzo, niesprawiedliwe"

Były prezydent USA Donald Trump wyraził w mediach społecznościowych oburzenie związane z awariami maszyn do tabulacji głosów w Arizonie

To, co się dzieje, jest bardzo, bardzo niesprawiedliwe - powiedział w wideo opublikowanym na swoim portalu Truth Social. Wezwał też do protestów.

Mówią, że maszyny nie działają. Mówią, że kończy im się papier (...) To bardzo, bardzo niesprawiedliwe, co się dzieje - powiedział Trump. Odniósł się w ten sposób do awarii maszyn do zliczania głosów w hrabstwie Maricopa w Arizonie. Według władz, problem dotyczył maszyn w ok. 20 proc. lokali wyborczych w tym największym hrabstwie stanu. Jednocześnie przedstawiciele zapewnili, że awaria maszyn nie przeszkodzi w oddaniu głosu.

Trump sugerował, że może to być celowy zabieg wymierzony w wyborców republikanów, którzy w większości głosują w lokalach, a nie korespondencyjnie.
Były prezydent wyraził też we wtorek wątpliwości, co do przebiegu głosowania w innych stanach, m.in. w Pensylwanii i Detroit w Michigan.

"Sytuacja z głosami korespondencyjnymi w Detroit jest bardzo zła. Ludzie przychodzą do lokali, by tylko usłyszeć, "przepraszam, już zagłosowałeś". Protestujcie, protestujcie, protestujcie!" - napisał. 

Miejscowe władze mocno zaprzeczyły, by takie sytuacje miały miejsce.