Skierowany dziś do włoskiego parlamentu projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania operacji powiększenia i korekty biustu dziewczętom poniżej 18. roku życia. To pierwsza taka inicjatywa w Europie.

Projekt zabrania poddawania nieletnich operacjom plastycznym piersi, jeśli nie ma wskazań medycznych do ich przeprowadzenia. Gabinet Silvio Berlusconiego postanowił wprowadzić to obostrzenie w związku z rosnącą popularnością takich operacji wśród coraz młodszych Włoszek. Obecnie wystarczy do tego tylko zgoda rodziców.

Zakazywać i polepszać jakość usług

Rządowy projekt ustawy zakłada również stworzenie krajowego rejestru dorosłych pacjentek, które poddały się zabiegom powiększenia lub zmniejszenia piersi, po to, by łatwiej było walczyć ze zjawiskiem niskiej jakości usług w tej dziedzinie, a także podjąć postępowanie w przypadku powikłań i komplikacji. Dodatkowo zgodnie z ustawą surowym karom finansowym będą poddawani ci, którzy złamią zakaz ujawniania danych osobowych pacjentów chirurgów plastycznych.

To wszystko przez media

Wiceminister zdrowia Francesca Martini, która przygotowała projekt, twierdzi, że odpowiedzialność za obecny stan rzeczy ponoszą media, "bombardujące", jak stwierdziła, dziewczęta wizerunkami i wzorcami, z powodu których wpadają one w kompleksy.

Według przedstawionych statystyk, 36 procent Włoszek poniżej 18. roku życia jest niezadowolonych ze swego wyglądu, w tym 17 procent szczególnie ze swego biustu. 14 procent nastolatek zadeklarowało, że zastanowi się nad operacją plastyczną.