"Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły. Tak jak dla Polaków bohaterem jest Armia Krajowa, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA" - mówi w wywiadzie dla RMF FM Wiktor Juszczenko. Były prezydent Ukrainy w rozmowie z naszym reporterem Patrykiem Michalskim tak odnosi się do napięć dotyczących polsko-ukraińskiej polityki historycznej. Twierdzi, że Stepan Bandera, odznaczony przez niego tytułem Bohatera Ukrainy, inspirował się Józefem Piłsudskim.

Wspólna polityka historyczna to sprawy, które powracają między innymi w kontekście ostatniej wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego w Kijowie. Głównym tematem rozmów była m.in. możliwość powrotu do ekshumacji Polaków, którzy zginęli na Kresach. Juszczenko przyznaje, że przeszłością powinni zajmować się historycy i naukowcy, a politycy powinni myśleć o przyszłości. Chociaż jego decyzja o uhonorowaniu Bandery nie wpłynęła pozytywnie na polsko-ukraińskie relacje.

Nasz dziennikarz pytał Wiktora Juszczenkę również o przyszłość Ukrainy i ewentualną możliwość przyłączenia do Unii Europejskiej. Jest mi przykro, że Ukraina jest w korytarzu Unii Europejskiej. I według mnie problem nie leży po naszej stronie - mówił były prezydent Ukrainy.

Czy Wiktor Juszczenko handluje na ukraińskim targu charakterystycznymi ukraińskimi koszulami? Takie informacje obiegły media społecznościowe w ubiegłym roku, po tym jak w sieci pojawiło się zdjęcie byłego prezydenta, który na plastikowym krześle siedzi w pobliżu stoiska. W wywiadzie dla RMF FM były prezydent odnosi się do tych publikacji.

(mpw)