Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że rosyjskie wojsko nie rozmieści rakiet taktycznych Iskander w graniczącym z naszym krajem obwodzie kaliningradzkim. Rosyjski prezydent uczynił to po zakończeniu szczytu G20 w amerykańskim Pittsburgu.

Stany Zjednoczone przychylnie odnoszą się do stacjonowania w Polsce antyrakiet SM-3 – zdradził pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji. Urzędnik zapewnił, że „bez zmian” pozostaje umowa o stacjonowaniu w naszym kraju rakiet przeciwlotniczych Patriot... czytaj więcej

Miedwiediew zaznaczył, że instalacja Iskanderów w pobliżu polskiej granicy miała być odpowiedzią na rozmieszczenie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Mając na uwadze, że decyzja ta została uchylona, ja – naturalnie – podejmę decyzję o nieinstalowaniu rakiet Iskander w odpowiednim regionie naszego kraju - stwierdził.

Rosyjski przywódca pozytywnie ocenił odstąpienie przez Waszyngton od planów rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Jego zdaniem ten krok otwiera możliwości do budowy nowego systemu obrony, który obejmie wszystkie kraje.