„Wyrażam radość z bliskiej już beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej” – mówił papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w niedzielę w Warszawie.

Zwracając się do Polaków podczas audiencji w Auli Pawła VI, papież powiedział: Wyrażam radość z bliskiej już beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Niech duchowy testament Prymasa Tysiąclecia ‘Wszystko postawiłem na Maryję’ i ufność Matki Elżbiety Róży pokładana w krzyżu Chrystusa będą zawsze mocą waszego narodu.

O kardynale Wyszyńskim święty Jan Paweł II wypowiedział historyczne słowa: ‘Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża-Polaka, gdyby nie było twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła’ - przypomniał Franciszek.

Cytat

Niech Bóg błogosławi Polskę. Niech was wspierają wasi wielcy święci i błogosławieni
życzył papież na koniec wystąpienia.

Uroczystości w niedzielę

12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz poinformował, że - ze względu na ograniczenia epidemiczne - w uroczystości będzie mogło wziąć udział od 7 do 8 tys. ludzi.

Ma to być beatyfikacja (...) skromna, godna, na miarę możliwości pandemii, a taką można zrobić właściwie jedynie w dużej świątyni. Taką świątynią, którą mamy w Warszawie jest Świątynia Opatrzności Bożej i tam będzie ta beatyfikacja - wyjaśniał metropolita warszawski na konferencji prasowej.