U północno-zachodnich wybrzeży Libii rozbiła się łódź z migrantami, na której prawdopodobnie doszło do pożaru. Co najmniej 15 osób zginęło - poinformował rzecznik libijskiego oddziału Czerwonego Półksiężyca Tawfik Al Szukri.

Na wideo zamieszczonym w sieci widać spalony kadłub łodzi, która rozbiła się w pobliżu miasta Sabrata. Stało się ono jednym z największych punktów przerzutu migrantów z państw afrykańskich do Europy.

Z raportu Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) wynika, że co najmniej 150 migrantów wyruszających z Libii utonęło w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku.

Według Amnesty International od początku roku do lipca ponad 7 tys. osób zostało przechwyconych na Morzu Śródziemnym i zawróconych siłą do libijskich obozów detencyjnych.

W pierwszym półroczu 2021 roku zginęło 1146 osób usiłujących przedostać się do Europy - ustaliła IOM.

Libia jest głównym punktem tranzytowym dla migrantów uciekających przed wojnami i ubóstwem w państwach Afryki i Bliskiego Wschodu. Organizacje praw człowieka pracujące z migrantami i uchodźcami cytują zeznania osób, które przeżyły przeprawy do Europy.

Wynika z nich, że w libijskich obozach doświadczały przemocy, w tym gwałtów, tortur oraz pracy przymusowej.