Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła dostosowaną szczepionkę amerykańskiej firmy Moderna, skierowaną przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 wariantu Omikron koronawirusa.

Zatwierdzona szczepionka Spikevax jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat, które przeszły już podstawowy cykl szczepienia przeciwko Covid-19.

Jest to druga dostosowana szczepionka Spikevax, którą Komisja Europejska zatwierdziła. Szczepionka Moderny ukierunkowana na omikron BA.1 i oryginalny szczep tego wariantu została zatwierdzona we wrześniu 2022 roku.

W środę rekomendację w sprawie szczepionek na podwarianty BA.4 i BA.5 wydała Europejska Agencja Leków (EMA), która podkreśliła, że strategią UE jest posiadanie szerokiej gamy dostosowanych szczepionek, które są skierowane przeciwko różnym wariantom SARS-CoV-2, aby państwa członkowskie miały różne możliwości zaspokojenia swoich potrzeb podczas planowania kampanii szczepień.

Zdaniem EMA jest to kluczowy element ogólnej strategii zwalczania pandemii, ponieważ nie można przewidzieć, jak wirus będzie ewoluował w przyszłości i jakie warianty będą krążyć tej zimy.