Moskiewski Sąd Miejski uznał w środę struktury opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - m.in. Fundację Walki z Korupcją (FBK) i sztaby Nawalnego zakładane w regionach Rosji - za organizacje ekstremistyczne. O decyzji poinformowały służby prasowe sądu.

Decyzja dotyczy także powiązanej z Nawalnym Fundacji Ochrony Praw Obywateli (FZPG).

O uznanie struktur Nawalnego za organizacje ekstremistyczne zwróciła się prokuratura Moskwy. Sąd w środę przychylił się do jej wniosku.

Prokuratura twierdziła, że współpracownicy aresztowanego opozycjonisty chcą "stworzyć warunki do zmiany podstaw porządku konstytucyjnego, w tym wykorzystać scenariusz kolorowej rewolucji".

Z postanowienia wynika, że założona przez Nawalnego Fundacja Walki z Korupcją powinna zakończyć działalność.

Na Twitterze FBK ukazał się komentarz, w którym fundacja opozycjonisty wyjaśnia, że decyzja sądu uprawomocni się za 1-1,5 miesiąca, ale "działalność należy zakończyć natychmiast".

Postanowienie sądu dotyczy też sieci sztabów Nawalnego w regionach Rosji. Współpracownicy opozycjonisty ogłosili pod koniec kwietnia, że sztaby zakończyły działalność.

Dziś w nocy sąd w Moskwie uznał Fundację Walki z Korupcją (FBK) i sieć sztabów Nawalnego za organizacje ekstremistyczne. Ale co to za różnica, jak się nazywamy? Nie zrezygnujemy z naszych celów. A wy zostańcie z nami - taki wpis pojawił się na koncie Aleksieja Nawalnego.

Dalej jest link prowadzący na konto Nawalnego w Instagramie, na którym również zamieszczony został komentarz do decyzji sądu: "Kiedy korupcja jest podstawą władzy państwowej, walczący z korupcją są ekstremistami".