Most Złotników - jeden z symboli Florencji - czeka dwuletnia renowacja. Rozpocznie się ona jesienią i będzie kosztować 2 mln euro.

Most Złotników (Ponte Vecchio) to najstarszy z florenckich mostów, wzniesiony na rzece Arno w latach 1335-1345. Był jedynym, który nie został zniszczony przez wycofującą się armię niemiecką pod koniec II wojny światowej. 

Renowacja słynnej przeprawy rozpocznie się w październiku. Potrwa 2 lata. 

"Będziemy mieli jeszcze piękniejszy most"

Ponte Vecchio nigdy nie był poddawany renowacji o tak złożonym technicznie charakterze. Finalnie będziemy mieli jeszcze piękniejszy most niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - przekazał burmistrz Florencji, Dario Nardella, cytowany przez CNN.

Planowane prace obejmą m.in. oczyszczenie całego mostu, jego wzmocnienie i odnowienie kamieni chodnikowych. Działania na górnym odcinku mostu rozpoczną się w październiku i listopadzie tego roku. Latem 2025 i 2026 roku odbędą się prace na jego dolnym odcinku.

Prace będą kosztować 2 mln euro

Renowacja mostu ma kosztować 2 mln euro. Około połowa środków potrzebnych na ten cel pochodzi od jednej z najbardziej znanych włoskich rodzin winiarskich, Antinorich, związanej od wielu pokoleń z Toskanią, której Florencja jest stolicą.

Most Złotników został zbudowany z ciosów kamiennych według projektu Neriego di Fioravante i Taddeo Gaddi. Najpierw funkcjonowały tam sklepy, w których handlowali sprzedawcy ryb i mięsa. W 1593 roku zostały one usunięte z mostu. Na ich miejscu powstały warsztaty jubilerów i złotników.