"To wiadomość łamiąca serce" - tak premier Malty Joseph Muscat skomentował na Twitterze bezpowrotne zniknięcie jednego z symboli tego kraju. Chodzi o "Lazurowe Okno" (Azure Window) - charakterystyczny skalny most na wyspie Gozo, który runął do morza na skutek sztormu.

Muscat napisał na Twitterze, że eksperci już od kilku lat wskazywali na postępujące niszczenie "Lazurowego Okna". Ustawiono nawet znaki zabraniające zbliżania się do niego, ale były one ignorowane przez turystów. 

Już w styczniu ubiegłego roku wzburzone morze zniszczyło dużą płytę u podstawy klifu. 


Kilka lat temu opublikowano badania geologiczne, które wskazały, że erozja jest nieunikniona, ale z drugiej strony stwierdzono, że struktura nie jest zagrożona bezpośrednim zawaleniem i będzie bezpieczna przez kolejne dekady.

Lazurowe Okno (Azure Window) powstało w wyniku erozji wapienia. Wyglądało jak łuk albo most skalny. Było największą atrakcją turystyczną Malty. Szczególną popularnością cieszyła się zimą, kiedy o przybrzeżne skały rozbijają się wysokie fale morskie. Widok był naprawdę spektakularny. 

Skalny most był nie tylko atrakcją turystyczną, przy której często się fotografowano, ale także wystąpił w kilku filmach i serialach - m.in. w "Grze o Tron". 


(mn)