Międzynarodowy zespół medyczny z udziałem lekarzy z Hiszpanii i USA rozpocznie w czerwcu badania genetyczne Krzysztofa Kolumba. Mają one dać odpowiedz na pytanie, skąd pochodził odkrywcy Ameryki.

Badania nad pochodzeniem Krzysztofa Kolumba zostały wstrzymane 16 lat temu. Teraz, w ciągu najbliższych “dwóch, trzech tygodni", mają zostać wznowione.

Wykładowca uniwersytetu Grenadzie Jose Antonio Lorente wyjaśnił, że wznowione studium poprowadzą naukowcy z kilku dziedzin reprezentujący pięć europejskich i amerykańskich laboratoriów zajmujących się genetyką.

 

Lorente twierdzi, że istnieje szansa, iż rejon Europy, z którego pochodził żeglarz, może zostać ujawniony 12 października, kiedy obchodzone jest święto narodowe Hiszpanii, zwane też Dniem Kolumba.

Andaluzyjski naukowiec przypomniał, że pomimo wydobycia z grobu Kolumba trzech niewielkich kości i badań nad nimi, w 2005 roku studium zostało przerwane, gdyż ówczesne narzędzia badawcze “były niedoskonałe". Dodał, że tym razem przebadane pod względem genetycznym zostaną również kości synów żeglarza: Hernando i Diego.

Nie mamy gwarancji, że posiadane przez nas kości to wystarczający materiał, aby uzyskać DNA i dojść do określonych wniosków - zastrzegł.

Skąd pochodził Krzysztof Kolumb?

Kolumb był kapitanem zakończonej w 1492 roku wyprawy przez Ocean Atlantycki, która jako pierwsza dotarła z Europy do brzegów Ameryki.

W ostatnich dekadach żeglarzowi przypisywano rozmaite pochodzenie. Część historyków twierdziła, że nie wywodził się on z Italii, ale z Majorki, Korsyki lub hiszpańskiej Galicji. 

Historycy z Portugalii twierdzili z kolei, że słynny podróżnik urodził się na należącej do tego kraju atlantyckiej Maderze. Przesłanką do takiego twierdzenia miał być fakt zamieszkiwania przez Kolumba na sąsiadującej z nią wyspie Porto Santo oraz doskonała wiedza żeglarza o oceanie.