Rozmieszczenie baterii amerykańskich rakiet Patriot w Polsce nie jest wymierzone w Rosję - zapewnił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w wywiadzie dla francuskiej telewizji informacyjnej France 24. To całkowicie obronny system i rosyjscy ministrowie mówią otwarcie, że on im nie przeszkadza - podkreślił, dodając, że chodzi tylko o jedną baterię i nie należy tego wyolbrzymiać.

Sikorski podkreślił, że za rządów Donalda Tuska doszło do wyraźnej poprawy stosunków polsko-rosyjskich. Według niego, można też dostrzec ostatnio pozytywne zmiany w Rosji. Jako przykład szef polskiego MSZ podał niedawne przemówienie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który potępił okres stalinowski i przemoc jako metodę budowania potęgi państwowej. To coś nowego w przypadku rosyjskich przywódców - ocenił Sikorski.

Wiceminister obrony Stanisław Komorowski i podsekretarz stanu USA Ellen Tauscher podpisali w piątek w Warszawie umowę o statusie amerykańskich wojsk na terytorium Polski. Umowa SOFA (Status of Forces Agreement), negocjowana przez 15 miesięcy, wiąże się z umową o umieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej i baterii obrony powietrznej Patriot.