Szef polskiej dyplomacji spodziewa się, że rakiety Patriot, które Polska dostanie od Stanów Zjednoczonych będą uzbrojone. O tym, że przez pierwsze dwa lata, Patrioty przekazywane do Polski, mają służyć do celów wyłącznie szkoleniowych - informują źródła w Waszyngtonie.

Doniesienia o tym, że mogą to być rakiety nieuzbrojone Sikorski nazwał nieuprawnionymi, chociaż zaznaczył, że te pytania trzeba stawiać Amerykanom.

Minister z lekką ironią zaznaczył, że jeżeli Polska wysyła żołnierzy do Afganistanu, to są oni uzbrojeni. Dał do zrozumienia, że tego samego oczekuje od Amerykanów: Z mojej wiedzy wynika, że to są nieuprawnione spekulacje prasowe. To jest pytanie bardzo dobre do rządu Stanów Zjednoczonych. Ja deklaruję, że jeżeli wyślemy dodatkowych żołnierzy do Afganistanu, to będą uzbrojeni.

Według zapowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, amerykańska bateria ma pojawić się na terenie naszego kraju do końca marca przyszłego roku. Nad Wisłą stacjonować będzie przez miesiąc, po czym w następnym kwartale znów przyjedzie na miesiąc. I tak aż do 2012 roku.