Prototyp pierwszego na świecie "antyskrzepowego" sztucznego serca ujawnili dzisiaj francuscy specjaliści. W przeciwieństwie do innych protez serca jest on pokryty tworzywami, które zapobiegają powstawaniu skrzepów krwi, powodujących zatykanie się naczyń krwionośnych w mózgu. Odkrycie wywołało zaskoczenie w samej Francji.

Naukowcy pracowali nad projektem "antyskrzepowego" sztucznego serca w ścisłej tajemnicy od ponad 15 lat. Francuski prototyp pokryty jest elastycznymi tworzywami, przypominającymi sztuczne tkanki. W opracowaniu jego elektronicznych składników pomagali między innymi specjaliści z koncernu Eads, produkującego na przykład Airbusy i sprzęt zbrojeniowy.

Dzięki czujnikom podobnym do tych, w które wyposażone są najnowocześniejsze rakiety wojskowe, rytm pracy sztucznego serca będzie zmieniał się automatycznie w zależności od potrzeb organizmu. Szef pionierskiej ekipy, profesor Alain Carpentier z paryskiego szpitala im. Pompidou, zapewnia, że wynalazek został już przetestowany na zwierzętach.