Władze Sankt Petersburga - drugiego pod względem wielkości miasta Rosji – nie zgodziły się na przeprowadzenie w nim parady gejowskiej. Włodarze tłumaczą, że w tym samym czasie i miejscu mają się odbyć imprezy związane z „Dniem Miasta”.

Organizatorzy parady homoseksualistów planowali zorganizowanie jej 26 maja na głównej ulicy miasta - Newskim Prospekcie.

W tym roku 26 maja przypada w sobotę, w przeddzień uroczystości Trójcy Przenajświętszej, o czym w związku z planowaną przez gejów paradą przypomniał w liście do gubernator Sankt Petersburga Walentiny Matwijenko metropolita sanktpetersburski i ładoski Włodzimierz.

Większość mieszkańców kulturalnej stolicy Rosji negatywnie odnosi się do tego pomysłu - wyraził przekonanie hierarcha. Powiedział, że Cerkiew jednoznacznie potępia homoseksualistów, i odwołał się do przykładu Moskwy, gdzie przed rokiem zakazano

parady gejów.

Mer Moskwy Jurij Łużkow nie zgodził się na organizację parady gejowskiej, która miała odbyć się w stolicy Rosji 27 maja. Homoseksualiści zapowiedzieli, że do parady i tak dojdzie. czytaj więcej

Mer Moskwy Jurij Łużkow zakazał parady także w tym roku. Miała się odbyć w stolicy Rosji 27 maja. Homoseksualiści zapowiedzieli, że do parady i tak dojdzie.