Micheil Saakaszwili rozpoczął strajk głodowy - przekazała rzecznik praw obywatelskich Gruzji Nino Lomjaria po spotkaniu z byłym prezydentem w areszcie - informuje TASS. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do strony gruzińskiej o dopuszczenie ukraińskiego konsula do byłego prezydenta Gruzji. "Relacje Gruzji i Ukrainy nie mogą zależeć od jednego człowieka" – powiedział szef gruzińskiego MSZ Dawid Zalkaliani, komentując aresztowanie w przededniu wyborów w tym kraju byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, który ma obecnie obywatelstwo Ukrainy.

O zatrzymaniu mieszkającego na co dzień na Ukrainie polityka poinformował w piątek premier Gruzji Irakli Garibaszwili. Pełniący funkcję prezydenta w latach 2004-2007 i 2008-2013 Saakaszwili zapowiadał, że przyjeżdża do Gruzji na weekend przy okazji wyborów lokalnych, które w Gruzji traktowane są jako test poparcia dla rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Relacje Gruzji i Ukrainy nie mogą zależeć od jednego człowieka - powiedział szef gruzińskiego MSZ Dawid Zalkaliani, komentując aresztowanie w przededniu wyborów w tym kraju byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, który ma obecnie obywatelstwo Ukrainy. Jak ocenił, więzi Gruzji z Ukrainą "są bardzo bliskie".

Ich (władz Ukrainy - przyp. red.) stanowisko jest jasne, bo Saakaszwili jest obywatelem Ukrainy - wskazał. Dodał, że ambasada Gruzji w Kijowie przekazuje stronie ukraińskiej "wszystkie interesujące ją informacje". Wyraził przekonanie, że strona gruzińska udzieli ukraińskiej wyczerpujących wyjaśnień, co pozwoli na utrzymanie "poważnej dynamiki" we wzajemnych relacjach.

W związku z aresztowaniem w piątek w Gruzji będącego obywatelem Ukrainy Saakaszwilego do MSZ w Kijowie zaproszono charge d'affaires Gruzji na Ukrainie Sandro Topurię, który poinformował stronę ukraińską o okolicznościach zdarzenia i stawianych Saakaszwilemu zarzutach z gruzińskiego kodeksu karnego.

Jak mówił rzecznik MSZ, strona ukraińska podkreśliła "konieczność pełnego poszanowania praw Micheila Saakaszwilego i zwróciła się o (zgodę na) odwiedzenie go przez ukraińskiego konsula w celu udzielenia mu pomocy konsularnej i prawnej".

MSZ potwierdziło "zasadnicze stanowisko Ukrainy" dotyczące nieingerowania w wewnętrzne sprawy Gruzji - poinformował rzecznik resortu Ołeh Nikołenko.

Wcześniej szef MSZ Dmytro Kułeba w komentarzu dla telewizji Dom zaznaczył, że Saakaszwili jest obywatelem ukraińskim, w związku z czym Kijów będzie udzielać mu "odpowiedniego wsparcia".

Saakaszwili skazany za nadużycie władzy

Saakaszwili w 2013 roku wyjechał z Gruzji. Przebywający na emigracji polityk został skazany zaocznie przez sąd w Tbilisi na sześć lat więzienia za nadużycie władzy.

Od 2014 roku jest ścigany gruzińskim listem gończym. Saakaszwili odrzuca wszystkie oskarżenia i twierdzi, że są one umotywowane politycznie. Polityk został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa, kiedy przyjął obywatelstwo Ukrainy.

W wyborach Gruzini wybierają merów miast oraz członków rad miejskich i lokalnych. Według sondaży exit poll ośrodka IPSOS rządząca partia Gruzińskie Marzenie otrzymała 38,6 proc., a opozycyjny Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN), związany z byłym prezydentem Micheilem Saakaszwilim - 33 proc.