Dwóch funkcjonariuszy policji zostało aresztowanych, a sześciu innych jest poszukiwanych w związku ze śledztwem w sprawie egzekucji młodego mężczyzny, z której film umieszczono w internecie - ogłosił w piątek prokurator generalny Wenezueli.

"Są zatrzymani Willians Ortega i Cesar Freitas, policjanci z Boliwariańskiej Policji Narodowej Mirandy, odpowiedzialni za egzekucję obywatela Dimilsona Rafaela Guzmana Santaelli" - pisze na Twitterze Prokurator Generalny Republiki.

Krążące w sieciach społecznościowych wideo pokazuje młodego mężczyznę trzymanego za ramiona w drzwiach i rozstrzelanego kulą z karabinu przez policjanta w stroju bojowym.

Prokurator potwierdził AFP, że aresztowania są związane z tym filmem, nakręconym od tyłu i najwyraźniej bez wiedzy policji. Nie chciał podawać innych szczegółów, w szczególności miejsca egzekucji, czy wieku ofiary. Dwóch zatrzymanych funkcjonariuszy policji zostało oskarżonych o "okrutne zabójstwo".

Oprócz dwóch aresztowanych policjantów, w związku z tą sprawą poszukiwanych jest sześciu innych funkcjonariuszy - poinformował prokurator na Twitterze.

Wenezuela jednym z najniebezpieczniejszych krajów na świecie

Z 12 tys. brutalnych zabójstw rocznie, według organizacji pozarządowej Venezuelan Observatory of Violence, Wenezuela jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów na świecie.

Organizacje pozarządowe regularnie potępiają brutalne działania, "pomyłki" i brak rozeznania policji w obliczu wielu przestępstw.